Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:Referensnummer: 2021.440 KS
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod79713000 Vakttjänster
II.1.4)Kort beskrivning:
Om upphandlingen
Alingsås kommun, nedan kallad köparen, genomför en upphandling avseende Bevakningstjänster och bjuder in anbudsgivare att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument. Upphandlingen är indelad i delområden som kommer att utvärderas var för sig. Anbudsgivaren väljer vilket/vilka delområden hen vill besvara. Följande delområden upphandlas: Delområde 1: Ronderande väktarbevakning Delområde 2: Larmcentralstjänster Delområde 3: Parkeringsövervakning Delområde 4: Teknisk utrustning personlarm. Till varje delområde finns mer utförliga bilagor som en del av upphandlingsdokumenten.
Avtalet planeras att starta 2022-06-01 och den planerade avtalslängden är 48 månader.
II.1.5)Uppskattat totalt värde
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)79710000 Säkerhetstjänster
79711000 Larmövervakningstjänster
79714000 Övervakningstjänster
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Alingsås kommun, nedan kallad köparen, genomför en upphandling avseende Bevakningstjänster och bjuder in anbudsgivare att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.Upphandlingen är indelad i delområden som kommer att utvärderas var för sig. Anbudsgivaren väljer vilket/vilka delområden hen vill besvara. Följande delområden upphandlas:Delområde 1: Ronderande väktarbevakningDelområde 2: LarmcentralstjänsterDelområde 3: ParkeringsövervakningDelområde 4: Teknisk utrustning personlarmTill varje delområde finns mer utförliga bilagor som en del av upphandlingsdokumenten.
Syftet med denna upphandling är att upphandla larmmottagning- och bevakningstjänster samt viss teknisk utrustning av hög kvalité och effektivitet som motsvarar de krav som beskrivs i detta upphandlingsdokument. Upphandlande myndighet förutsätter att den/de som blir ramavtalsleverantör på ett aktivt och engagerat utveckla säkerhetsarbetet inom Alingsås kommunkoncern.
Ingen garanti om volym för tilläggstjänster eller optioner.