II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Δημιουργία ανατροφοδοτούμενου δικτύου ικανοτήτων παραγωγής για την παραγωγή εμβολίων και θεραπευτικών προϊόντων (FAB ΕΕ)
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV85140000 Διάφορες υγειονομικές υπηρεσίες
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Η πανδημία COVID-19 κατέδειξε τις προκλήσεις για τις υφιστάμενες εγκαταστάσεις της ΕΕ για την αύξηση της παραγωγής τους. Ως εκ τούτου, στο πλαίσιο της ενίσχυσης της Ένωσης για την Υγεία, για μελλοντικές κρίσεις στον τομέα της υγείας η ΕΕ πρέπει να είναι καλύτερα προετοιμασμένη και να εγγυάται ταχύτερη πρόσβαση σε επαρκείς παραγωγικές ικανότητες για εμβόλια και θεραπείες, να ανταποκρίνεται στις ανάγκες της ΕΕ και να εκπληρώνει τις παγκόσμιες υποχρεώσεις μας. Όπως ελέχθη στην ανακοίνωση σχετικά με την Ευρωπαϊκή Αρχή για την ετοιμότητα και την αντιμετώπιση καταστάσεων έκτακτης ανάγκης στον τομέα της υγείας, στις 16 Σεπτεμβρίου 2021, η Επιτροπή θα δημιουργήσει το FAB της ΕΕ, ένα δίκτυο διαρκώς τροφοδοτούμενο, μονής ή/και πολυτεχνολογικής ικανότητας παραγωγής εμβολίων και θεραπευτικών προϊόντων. Θα εξασφαλίσει την κάλυψη της αυξημένης ζήτησης και της συνεχούς προσφοράς σε περίπτωση έκτακτης ανάγκης στην δημόσια υγεία, μειώνοντας τον χρόνο που απαιτείται μεταξύ ανάπτυξης και βιομηχανικής κλίμακας και θα παρέχει σταθερές αλυσίδες εφοδιασμού. Εάν χρειαστεί, η πρόσβαση και η χρήση θα μπορούν να ενεργοποιηθούν και να καταστούν διαθέσιμες. Κατά τη διάρκεια της περιόδου «μη κρίσης», οι εγκαταστάσεις αυτές χρησιμοποιούνται για τις τακτικές δραστηριότητές τους.
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξία
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματαΗ παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: ναι
II.2)Περιγραφή
II.2.1)Τίτλος:
Συμβάσεις για την παροχή ικανότητας παραγωγής και για την παραγωγή και προμήθεια εμβολίων (όπως mRNA, εμβόλια με βάση τους ιούς, πρωτεΐνες και αδρανοποιημένα εμβόλια)
Αριθμός τμήματος: 1
II.2.2)Επιπλέον κωδικός(-οί) CPV33651600 Εμβόλια
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Στόχος της παρτίδας 1 είναι η ανάθεση συμβάσεων σε διάφορους οικονομικούς φορείς για τη διατήρηση μέρους της παραγωγικής τους ικανότητας (ενός ή/και πολλών τεχνολογικών εγκαταστάσεων) στη διάθεση του ευρωπαϊκού FAB και, σε περίπτωση ενεργοποίησής του, για την παραγωγή και προμήθεια εμβολίων στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Οι συμβάσεις θα διασφαλίσουν ότι το FAB της ΕΕ έχει συνολική παραγωγική ικανότητα 700 εκατομμυρίων δόσεων, οι μισές από τις οποίες θα πρέπει να διατεθούν εντός των πρώτων 6 μηνών μετά την ενεργοποίηση του FAB της ΕΕ. Οι οικονομικοί φορείς πρέπει να διασφαλίζουν ολόκληρη την αλυσίδα παραγωγής του τελικού προϊόντος, συμπεριλαμβανομένης της πλήρωσης και της τελικής επεξεργασίας και συσκευασίας των εμβολίων, σύμφωνα με τις προδιαγραφές των αδειών κυκλοφορίας και των αδειών παρασκευής. Επιπλέον, οι κατασκευαστές πρέπει να αποδείξουν την πρόσβαση σε επαρκείς ποσότητες όλων των απαραίτητων κρίσιμων πρώτων υλών και αναλωσίμων, τις οποίες θα χρειαστούν προκειμένου να παράγουν τις δόσεις εμβολίων που πρόκειται να συμφωνηθούν. Οι εγκαταστάσεις πρέπει να λειτουργούν κατά τη διάρκεια περιόδου «μη-κρίσης» κατά την οποία μπορούν να χρησιμοποιηθούν για τις τακτικές δραστηριότητές τους. Σε περίπτωση ενεργοποίησης του FAB της ΕΕ, πρέπει να είναι σε θέση να παράγουν και να προμηθεύουν τις δόσεις εμβολίων που θα συμφωνηθούν, κατόπιν αιτήματος και εντός του απαιτούμενου χρονικού πλαισίου.
Συμβάσεις για την παροχή ικανότητας παραγωγής και για την παραγωγή και προμήθεια θεραπευτικών αγωγών
Αριθμός τμήματος: 2
II.2.2)Επιπλέον κωδικός(-οί) CPV33600000 Φαρμακευτικά προϊόντα
Στόχος της παρτίδας 2 είναι η ανάθεση συμβάσεων σε διάφορους οικονομικούς φορείς για τη διατήρηση μέρους της παραγωγικής τους ικανότητας (ενός ή/και πολλών τεχνολογικών εγκαταστάσεων) στη διάθεση του ευρωπαϊκού FAB και, σε περίπτωση ενεργοποίησής του, για την παραγωγή και προμήθεια θεραπευτικών προϊόντων στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Οι οικονομικοί φορείς πρέπει να διασφαλίζουν το σύνολο της αλυσίδας παραγωγής του τελικού προϊόντος, συμπεριλαμβανομένης της πρωτογενούς και δευτερογενούς συσκευασίας θεραπευτικών ουσιών, σύμφωνα με τις άδειες κυκλοφορίας και τις άδειες παρασκευής. Επιπλέον, οι κατασκευαστές πρέπει να αποδείξουν την πρόσβαση σε επαρκείς ποσότητες όλων των απαραίτητων κρίσιμων πρώτων υλών και αναλωσίμων, τις οποίες θα χρειαστούν για την παραγωγή των ποσοτήτων θεραπευτικών ουσιών που πρόκειται να συμφωνηθούν. Οι εγκαταστάσεις πρέπει να λειτουργούν κατά τη διάρκεια περιόδου «μη-κρίσης» κατά την οποία μπορούν να χρησιμοποιηθούν για τις τακτικές δραστηριότητές τους. Σε περίπτωση ενεργοποίησης, πρέπει να είναι σε θέση να παράγουν και να προμηθεύουν τις ποσότητες θεραπευτικών προϊόντων που πρέπει να συμφωνηθούν, κατόπιν αιτήματος και εντός του απαιτούμενου χρονοδιαγράμματος.
This notice is for prior information only
Legal Basis:
Regulation (EU, Euratom) No 2018/1046
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Establishment of a Network of Ever-warm Production Capacities for Vaccines and Therapeutics manufacturing (EU FAB)
II.1.2)Main CPV code85140000 Miscellaneous health services
II.1.4)Short description:
The COVID-19 pandemic showed the challenges for existing EU facilities to ramp-up their production. Thus, as part of strengthening the Health Union, for future health crises the EU must be better prepared and guarantee quicker access to sufficient manufacturing capacities for vaccines and therapeutics, to respond to EU needs and to fulfil our global obligations. As announced in the Communication on the European Health Emergency Preparedness and Response Authority on 16 September 2021, the Commission will set-up EU FAB, a network of ever-warm, single and/or multi-technology production capacities for vaccines and therapeutics. It will ensure heightened supply in case of a surge in demand due to public health emergencies, by reducing the time needed between development and industrial scale-up, and provide for solid supply chains thereto. If needed, access and use can be activated and made available. During ‘non-crisis’ times, these facilities are used for their regular activities.
II.1.5)Estimated total value
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: yes
II.2)Description
II.2.1)Title:
Contracts for the Provision of Production Capacity and for the Production and Supply of Vaccines (such as mRNA, Vector-based, Protein-based and Inactivated Virus Vaccines)
Lot No: 1
II.2.2)Additional CPV code(s)33651600 Vaccines
II.2.4)Description of the procurement:
The aim of lot 1 is to award contracts to a number of economic operators for keeping part of their production capacity (single and/or multi-technology sites) at the disposal of EU FAB and, in case of its activation, for the production and supply of vaccines in the European Union. The contracts will ensure that EU FAB has a total EU production capacity of 700 million doses, half of which would need to be made available within the first 6 months following activation of EU FAB. The economic operators need to ensure the entire production chain of the finished product, including fill and finish and packaging of vaccines, according to the specifications of the marketing authorisations and manufacturing authorisations. In addition, manufacturers have to demonstrate access to sufficient quantities of all necessary critical raw materials and consumables, which they will need in order to produce the doses of vaccines to be agreed. The facilities have to be operational during non-crisis time, during which they can be used for their regular activities. In case of activation of EU FAB, they have to be capable to produce and supply the doses of vaccines to be agreed, upon request and within the requested timeframe.
Contracts for the Provision of Production Capacity and for the Production and Supply of Therapeutics
Lot No: 2
II.2.2)Additional CPV code(s)33600000 Pharmaceutical products
The aim of lot 2 is to award contracts to a number of economic operators for keeping part of their production capacity (single and/or multi-technology sites) at the disposal of EU FAB and, in case of its activation, for the production and supply of therapeutics in the European Union. The economic operators need to ensure the entire production chain of the finished product, including primary and secondary packaging of therapeutics, according to the marketing authorisations and manufacturing authorisations. In addition, manufacturers have to demonstrate access to sufficient quantities of all necessary critical raw materials and consumables, which they will need in order to produce the quantities of therapeutics to be agreed. The facilities have to be operational during non-crisis time, during which they can be used for their regular activities. In case of activation, they have to be capable to produce and supply the quantities of therapeutics to be agreed, upon request and within the requested timeframe.