Dienstleistungen - 471037-2021
Finnland-Valtioneuvosto: IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
2021/S 181-471037
Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Dienstleistungen
Rechtsgrundlage:
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Valtioneuvoston kanslia - IT-konsultointi 2021-2025 (DPS) - Ylläpito- ja tukipalvelut - VAHVA EU- valmistelun ja asiasanajakelun sekä päätöksenteon jatkuva palvelu
Referenznummer der Bekanntmachung: VN/14493/2021
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Valtioneuvoston kanslia - IT-konsultointi 2021-2025 (DPS) - Ylläpito- ja tukipalvelut - VAHVA
EU- valmistelun ja asiasanajakelun sekä päätöksenteon jatkuva palvelu
Tämän hankinnan kohteena on valtioneuvoston yhteistä asianhallintajärjestelmää VAHVA:a
täydentävien erillissovellusten jatkuva palvelu.
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Valtioneuvoston kanslia - IT-konsultointi 2021-2025 (DPS) - Ylläpito- ja tukipalvelut - VAHVA EU- valmistelun ja asiasanajakelun sekä päätöksenteon jatkuva palvelu.
Tämän hankinnan kohteena on valtioneuvoston yhteistä asianhallintajärjestelmää VAHVA:a täydentävien erillissovellusten jatkuva palvelu.
Hankittavaan jatkuvaan palveluun sisältyy:
* ohjelmiston ylläpito ja tuki
* ohjelmiston pienkehittäminen
* mahdollisuus sovellusvälinetukeen
* mahdollisuus jatkokehitykseen
* transitiot sovelluksittain käyttöönottojen yhteydessä (lokakuussa 2021 ja tammikuussa 2022) nykyiseltä kehitystoimittajalta valittavalle jatkuvan palvelun toimittajalle yhteistyössä VNK:n ja Valtorin kanssa.
Sopimuksen on tarkoitus olla voimassa käytettävän Hansel dynaamisen hankintajärjestelmän mukaisesti enintään 8 vuotta sopimuksen allekirjoituksesta (arviolta 31.08.2029. saakka)
Hankinnan ennakoitu koko on enimmillään arviolta 600 000 €/vuosi. Todellinen koko voi olla huomattavasti vähemmänkin. Hankinnan koosta päivähintaista työtä on noin puolet, josta iso osa painottuu sopimuskauden alkuvuosiin.
Hankinnan kohteena olevan VAHVA- erillissovellusten jatkuvan palvelun tavoitteena on siirtää VAHVA- erillissovellusten hoito nykyiseltä kehitystoimittajalta uuden jatkuvan palvelun kehittäjän vastuulle ylläpito, tuki ja mahdollinen jatkokehitys tämän hetken suunnitelmien mukaan kahdessa vaiheessa:
Lokakuussa 2021 VAHVA- erillissovellus Asiasanajakelu
Tammikuussa 2022 VAHVA- erillissovellukset EU-valmistelu ja Päätöksenteko.
Mahdollista on, että EU-valmistelun ja päätöksenteon käyttöönotot tullaan eriyttämään, ja transitio tehdään kolmessa vaiheessa kunkin käyttöönoton jälkeen.
Tarjoajia pyydetään tarjouksessaan nimeämään palvelun toteuttamisessa tarvittava pisteytettävä avainhenkilöstö ja esittämään näille pyydetyt hinnat ja esittämään hinnat muille pyydetyille palveluille.
Lisäksi tarjoajia pyydetään kuvaamaan transition, palvelun toteutuksen sekä muutospyyntöjen ja jatkokehityksen ja testauksen tehtävien hoito kuten alla ja jäljempänä tarjouspyynnössä (hankinnan kohteen kriteerit) on tarkemmin ohjeistettu:
Hankinnan kohteeseen kuuluvaan transitioon kuuluu myös tarjoajan ja VNK:n tiketöintijärjestelmien välisen liittymän toteutus sekä miten käytettävät jatkuvan palvelun prosessit otetaan käyttöön osana nykyistä VAHVA- jatkuvaa palvelua. Tarjoajaa pyydetään tarjouksen liitteessä kuvaamaan transition toteutustapa koskien kaikkia transition vaiheita.
Toimittajan jatkuvan palvelun menetelmän tulee pohjautua ITIL:iin ja mahdollinen jatkokehitys voi tapahtua ketterällä menetelmällä. Tarjoajaa pyydetään tarjouksen liitteessä kuvaamaan, miten ITIL- menetelmää sovelletaan (käytetyt prosessit ja välineet) sekä millaisella valvonnalla ja ohjauksella tarjoaja tulevat jatkuvan palvelun ylläpidon ja tuen hoitamaan.
Results of the procurement procedure
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Reference number: VN/14493/2021
II.1.2)Main CPV code72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)48000000 Software package and information systems