II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Utbildningskonsulter för Kompetensutveckling Småland+ (ESF finansierad)
Referensnummer: KS.2023.454
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4)Kort beskrivning:
Bakgrund
Det här är en upphandling till projektet Kompetensutveckling Småland+ där Värnamo kommun, Campus Värnamo, är projektägare. Kompetensutveckling Småland+ är ett treårigt projekt som riktar sig till tillverkningsindustrin och dess leverantörer i Jönköpings- och Kronobergs län. Projektet är finansierat med medel från europeiska socialfonden och startar den 1 september 2023. Målet är att minst 1800 personer från cirka 100 företag ska ha genomgått behovsstyrd kompetensutveckling under perioden. De genomförda insatserna ska bidra till både högre kompetensnivå och förbättrad ställning på arbetsmarknaden hos de anställda. Projektet ska även bidra till att öka företagens förmåga till strategisk kompetensplanering och bidra till att bygga förutsättningar för hållbara och konkurrenskraftiga arbetsplatser.
Avslutning på projektet beräknas ske 31 augusti 2026. Mer information om projektets genomförande finns i projektansökan, se dokumenten till den här förfrågan.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 8 000 000.00 SEK
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2)Beskrivning
II.2.1)Benämning på upphandlingen:
1. Utbildare med inriktning mot tillverkning i metalliska material
Del nr: 1
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)80000000 Undervisning och utbildning
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen: II.2.5)TilldelningskriterierPris är inte det enda upphandlingskriteriet och alla kriterier anges endast i upphandlingsdokumenten
2. Utbildare med inriktning mot tillverkning i polymera material
Del nr: 2