Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
OPTO Projektering - 3 sträckor med 3 kontrakt
Referensnummer: KOM-410716
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod71311230 Järnvägsingenjörstjänster
II.1.4)Kort beskrivning:
Upprättande av förfrågningsunderlag avseende förläggning av multidukt, mikrokabel och tillhörande skarvskåp/-brunnar i projekt Opto 2.0 för sträckorna Kilafors-Ånge, Bastuträsk-Hednoret och Uppsala-Sala-Avesta Krylbo. En upphandling annonseras och 3 kontrakt utdelas.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 27 000 000.00 SEK
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)71311230 Järnvägsingenjörstjänster
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen: