Lieferungen - 473265-2022
Dänemark-Kopenhagen: Elektrische Ausrüstung
2022/S 167-473265
Auftragsbekanntmachung
Lieferauftrag
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Udbud af køb, installation og drift af ladebokse i By & Havns parkeringsanlæg.
II.1.2)CPV-Code Hauptteil
31600000 Elektrische Ausrüstung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Nærværende udbud vedrører et genudbud af køb, installation og drift af ladebokse i By & Havns parkeringsanlæg. Udbudsmaterialet kan tilgås på byggeweb via TN046268A. Opgaven omfatter ligeledes forberedelse til fremtidige udvidelser, ligesom drift og service af By & Havns eksisterende ladestandere skal overtages af den vindende tilbudsgiver. By & Havn ønsker med udbuddet:
- at finde en samarbejdspartner til etablering og drift af ladepunkterne, herunder drift af ladeboksene, brugerapp for slutbrugeren samt løbende support for By & Havn samt slutbrugerne
- let adgang til opladning af elektriske køretøjer for alle brugere af By & Havns parkeringsanlæg
- digitale og brugervenlige løsninger med adgang til live data for By & Havn såvel som slutbrugeren
- fuld kontrol og fleksibilitet i forhold til at drive ladestanderne på forretningsmæssige vilkår
II.1.5)Geschätzter Gesamtwert
Wert ohne MwSt.: 22 000 000.00 DKK
II.1.6)Angaben zu den Losen
Aufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)
31611000 Kabelsätze
31681500 Aufladegeräte
44141100 Elektroleerrohre
44320000 Kabel und zugehörige Erzeugnisse
45310000 Installation von elektrischen Leitungen
51112000 Installation von Elektrizitätsverteilungs- und -schalteinrichtungen
51112100 Installation von Elektrizitätsverteilungseinrichtungen
72220000 Systemberatung und technische Beratung
72253100 Help-Desk
72253200 Systemunterstützung
72310000 Datenverarbeitung
45232000 Bauarbeiten und zugehörige Arbeiten für Rohrleitungen und Kabelnetze
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
By & Havn ønsker at øge værdien af selskabets parkeringsanlæg samt understøtte den grønne omstilling af bilparken i udviklingsområderne i København, hvor By & Havn har ansvaret for etableringen og driften af de kollektive parkeringsanlæg gennem etablering af ladepunkter til opladning af elektriske køretøjer for områdernes beboere, erhvervsdrivende og besøgende. By & Havn ønsker at eje og drive ladepunkterne på forretningsmæssige vilkår, hvor forretningen og slutbrugeren vil være i centrum. Udbuddet vedrører indkøb af op til 649 ladebokse i kontraktperioden. By & Havn kan dog øge omfanget af køb, installation og drift af ladebokse med op til 40 % i kontraktperioden til de priser, der fremgår af tilbuddet. Anvender By & Havn denne mulighed, vil det samlede indkøb stige til i alt 909 ladebokse i kontraktperioden.
Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling i henhold til udbudslovens § 61, stk. 1, litra a og b samt § 61, stk. 1, nr. 2, jf. stk. 2. Udbuddet vedrører indkøb og installation af ladebokse (hardware og software) til elbiler med tilhørende kontrakt for drift af disse. Tilbudsgiver skal desuden overtage drift, service og vedligeholdelse af den eksisterende ladeinfrastruktur i By & Havns parkeringsanlæg på de vilkår, der fremgår af udbudsmaterialet.
INFORMATIONSMØDE:
Der afholdes informationsmøde hos By & Havn på Nordre Toldbod 7, 1259 København K den 6. september 2022 kl. 12.00-13.00.
Tilmelding skal ske til stm@byoghavn.dk markeret ”Tilmelding informationsmøde – udbud af ladestandere” i emnefeltet.
BESIGTIGELSESTUR:
For de prækvalificerede ansøgere, afholdes en besigtigelsestur, hvis der er nogen tilmeldte. Der kan læses mere om besigtigelsesturen og krav til tilmelding i udbudsbetingelserne.