Ne bucurăm să vă anunțăm că veți putea utiliza noua versiune a portalului TED începând cu 29.1.2024 (dată orientativă, care rămâne de confirmat). Citiți-ne articolul pentru a afla care sunt îmbunătățirile și noile funcționalități și ce înseamnă acestea pentru utilizatori!
Există unele erori care afectează modul în care sunt afișate anunțurile din formularele electronice. Încercăm să rezolvăm problema. Între timp, vă rugăm să consultați pagina noastră dedicată pentru mai multe informații și îndrumări.
Au început înscrierile la cel de-al 4-lea atelier cu reutilizatorii TED, care va avea loc la 14 decembrie 2023.
Servicii - 473489-2023
Submission deadline has been amended by:  493642-2023
România-București: Servicii de transport aerian
2023/S 149-473489
II.1)Obiectul achiziţiei
II.1.1)Titlu:
Servicii de transport aerian
Număr de referinţă: 2023/23918/H1
II.1.2)Cod CPV principal
60400000 Servicii de transport aerian
II.1.4)Descriere succintă:
ACORD CADRU PENTRU PRESTARE SERVICII DE TRANSPORT AERIAN
Acordul cadru de servicii de transport aerian intern si international se va incheia cu toti operatorii economici ale caror oferte vor fi declarate admisibile.
Durata acordului-cadru este de 36 luni, respectiv:
a) până la data de 03.10.2026 dacă este semnat de către toate părțile anterior datei de 03.10.2023, și, în acest caz, produce efecte după data de 03.10.2023, sau
b) 36 luni de la data semnării de către ultima parte, dacă această dată este ulterioară datei de 03.10.2023.
Acordul Cadru va stabili conditiile generale ale achizitionarii serviciilor de transport aerian intern si international.
Prin reluarea competiţiei între operatorii economici semnatari ai acordului-cadru se atribuie contracte subsecvente de servicii de transport aerian intern şi internaţional de pasageri pentru destinaţiile/clasele/durata/condiţiile deplasării stabilite în etapa de reluare a competiţiei.
Frecventa contractelor subsecvente ce vor fi atribuite: de regulă săptamânal sau ori de câte ori apare necesitatea unor deplasări interne sau externe, până la incidenţa sumei de 9.000.000 lei fără TVA.
Cantitatea previzionata de bilete de avion care se estimeaza că vor fi achizitionate pe durata întregului acord-cadru, este de minimum 600 si maximum 6.000 bilete de avion. Pentru un singur contract subsecvent dintre cele care urmează să fie atribuite pe durata acordului-cadru, cantitatea previzionată este de minim un bilet si maxim 20 bilete de avion.
Contractele subsecvente vor respecta conditiile acordului cadru care va fi incheiat cu respectarea prevederilor caietului de sarcini.
Termenul limita pentru depunere/solicitare clarificari: în a 15-a zi inainte de data limita stabilita pentru depunerea ofertelor.
Termenul de raspuns al autoritatii contractante va respecta prevederile art. 161 din Legea nr. 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare. Astfel, autoritatea contractanta va
raspunde la clarificari cu cel putin 10 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
II.1.5)Valoarea totală estimată
Valoare fără TVA: 9 000 000.00 RON
II.1.6)Informații privind loturile
Contractul este împărțit în loturi: nu
II.2)Descriere
II.2.4)Descrierea achiziţiei publice:
Frecventa contractelor subsecvente ce vor fi atribuite: de regulă săptamânal si ori de câte ori apare necesitatea unor deplasări interne sau externe, până la incidenţa sumei de 9.000.000 lei fără TVA.
Cantitatea previzionata de bilete de avion care se estimeaza că vor fi achizitionate pe durata întregului acord-cadru, este de minim 600 si maxim 6.000 bilete de avion. Pentru un singur contract subsecvent dintre cele care urmează să fie atribuite pe durata acordului-cadru, cantitatea previzionată este de minim un bilet si maxim 20 bilete de avion.
Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent este de 64.340,17 lei fără TVA.
Valoarea estimată a celui mai mic contract subsecvent este de 500 lei fara TVA.
Criteriul de atribuire care urmează să se aplice pentru atribuirea contractelor subsecvente este cel mai mic preţ al serviciilor de transport aerian solicitate (TS + taxe zbor + preţ bilet); dacă se solicită mai multe bilete de avion prin aceeaşi invitaţie de participare la reofertare, criteriul va fi cel mai mic preţ total aferent tuturor biletelor de avion solicitate.
In baza acestui acord cadru se vor emite si bilete aferente proiectelor cu finantare externă nerambursabilă.