II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Konsulttjänster inom Industriell utveckling
Referensnummer: UH-2021-2
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.1.4)Kort beskrivning:
IUC Stål & Verkstad verkar för en hållbar och konkurrenskraftig industri i Värmland. För detta behöver vi hjälp av experter inom olika områden – vilka specificeras nedan. Genom att ansluta er till diset får leverantörer möjligheter att leverera tjänster till IUC Stål & Verkstad, värmländsk industri samt att medverka i uppfyllandet av visionen. IUC Stål & Verkstad lever efter värdegrunden Coacha, Respektera, Utveckla vilken vi även förutsätter att leverantörer i uppdrag efterlever.
Behovet är indelat i sju (7) olika övergripande kompetensområden:
1. Ny teknik
2. Hållbarhet
3. Effektivitet och produktion
4. Kompetensutveckling
5. Marknadsutveckling/försäljning
6. Regional industriell utveckling
7. Kommunikation
Mer parten av uppdrag ska utföras på plats i Värmland.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 11 500 000.00 SEK
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2)Beskrivning
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 1
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Inrättande av DIS avseende kommande anbudsförfrågningar.
DIS:et är indelat i 7st kompetensområden.
I övrigt enligt administrativa föreskrifter.
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 2
II.2.1)Benämning på upphandlingen:
Effektivitet och produktion
Del nr: 3
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 4
Marknadsutveckling/försäljning
Del nr: 5
Regional industriell utveckling
Del nr: 6
II.2.1)Benämning på upphandlingen:Del nr: 7