2. Участникът следва да прилага система за управление на качеството, с обхват: „Доставка, инсталиране и въвеждането в експлоатация на лабораторно оборудване“ или сходен обхват, покриващ предмета на поръчката.
Деклариране: При подаване на офертата, участниците декларират съответствието си с изискването по настоящата точка в Част IV, Раздел Г от ЕЕДОП, с посочване на наименование на приложената система за управление на качеството, обхвата на сертифициране, срок на валидност и издател на сертификата.
Доказване: За доказване на изискването по настоящата точка, при условията на чл. 67 ал. 5 и чл. 112, ал. 1, т. 2 от ЗОП, възложителят изисква от участника, избран за изпълнител да представят сертификат.
2. Участникът следва да прилага система за управление на качеството, съответстваща на стандарт БДС EN ISO 9001:2015 или еквивалентен с обхват: „Доставка, инсталиране и въвеждането в експлоатация на лабораторно оборудване“ или сходен обхват, покриващ предмета на поръчката.
Сертификатът следва да е валиден и към момента на сключване на договора.
Сертификатът трябва да е издаден от независими лица, които са акредитирани по съответната серия европейски стандарти от Изпълнителна агенция „Българска служба за акредитация“ или от друг национален орган по акредитация, който е страна по Многостранното споразумение за взаимно признаване на Европейската организация за акредитация, за съответната област или да отговарят на изискванията за признаване съгласно чл. 5а, ал. 2 от Закона за националната акредитация на органи за оценяване на съответствието. Възложителят приема еквивалентни сертификати, издадени от органи, установени в други държави членки.
Възложителят приема и други доказателства за еквивалентни мерки за осигуряване на качеството, когато участник не е имал достъп до такъв сертификат или е нямал възможност да го получи в съответните срокове по независещи от него причини. В този случай участникът трябва да е в състояние да докаже, че предлаганите мерки са еквивалентни на изискваните.