Denne bekendtgørelse er kun vejledende
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Forhåndsmeddelelse — Kontrakt vedrørende udvikling af IKT-softwareløsning til EBCG-teammedlemmers adgang til SISII (A2SISII System)
II.1.2)Hoved-CPV-kode72230000 Udvikling af kundespecificeret programmel
II.1.4)Kort beskrivelse:
Projektets formål er adgangsmuligheder til Schengen-informationssystemet for medlemmer af det europæiske grænse- og kystvagthold via levering af de nødvendige processer, operationelle procedurer og værktøjer til udførelse af en effektiv grænsekontrol og tilbagesendelsesopgaver til støtte for værtsmedlemsstaten.
Kontaktens hovedformål er levering af en IKT-softwareløsning (herunder web- og mobilapplikationer), der vil give det europæiske grænse- og kystvagtholds medlemmer adgang til Schengen-informationssystemet i overensstemmelse med følgende bestemmelser: Forordning (EU) 2018/1860, forordning (EU) 2018/1861.
Kontrakten omfatter analyse, design, udvikling, testning, deployering, bruger- og administratorundervisning samt vedligeholdelse og forfatterovervågning.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 5 000 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Frontex søger et langfristet samarbejde med en kontrahent, der tilbyder professionel kapacitet for softwareudvikling i form af professionelle ressourcer, organiserede teams, erfaring i levering af lignende software, en dokumenteret metodologi til softwareudvikling samt værktøj på det højst mulige modenhedsniveau såvel som virksomhedserfaring med vellykket resultat inden for udvikling af software i »fast pris«- og »angivet tid og midler«-kontrakter.