Anuncio de adjudicación de contrato
Resultados del procedimiento de contratación
Base jurídica:
Directiva 2014/24/UE
II.1)Ámbito de la contratación
II.1.1)Denominación:Número de referencia: A2019/1550
II.1.2)Código CPV principal79311300 Servicios de análisis de estudios
II.1.4)Breve descripción:
Syftet med upphandlingen är att genomföra datainsamlingen till den internationella OECD undersökningen om vuxnas färdigheter, Programme for International Assessment of Adult Competencies (PIAAC) i samarbete med SCB. Undersökningen mäter grundläggande färdigheter inom läsning, räkning och problemlösningsförmåga och riktar sig till personer i åldern 16 till 65 år.
Datainsamling ska ske via datorstödda besöksintervjuer.
II.1.6)Información relativa a los lotesEl contrato está dividido en lotes: no
II.2)Descripción
II.2.2)Código(s) CPV adicional(es)72314000 Servicios de recogida e intercalación de datos
72316000 Servicios de análisis de datos
72322000 Servicios de gestión de datos
79311200 Servicios de dirección de estudios
II.2.4)Descripción del contrato:
Upphandlingen avser avtal för utförande av på förhand inbokade datorstödda besöksintervjuer för undersökningen PIAAC med hjälp av fältintervjuare, för en pilotstudie respektive en huvudstudie.
Pilotstudien för PIAAC ska omfatta minst 1 500 svarande personer med fullständigt genomförda besöksintervjuer. Datainsamlingsperioden för pilotstudien är tolv veckor lång (april – juni 2020).
Huvudstudien för PIAAC ska genomföras mellan augusti 2021 och mars 2022 och omfatta svar från minst 4 000 personer med fullständigt genomförda besöksintervjuer.
Besöksintervjutiden kommer att vara i genomsnitt 1 timma och 50 minuter för pilotstudien och något kortare för huvudstudien.
För både huvudstudien och pilotstudien har leverantören ansvar för att hantera utbetalning av ersättningar till urvalspersoner som deltar i undersökningen.
Upphandlingen omfattar inte det teknikstöd som krävs för att boka- eller genomföra PIAAC-intervjuerna. Färdiginstallerade suftplattor tillhandahålls av SCB. SCB kommer även tillhandahålla ett intervjustödsystem som stöd för de allra flesta administrativa arbetsuppgifter.
481836-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Undersökningsanalys
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datainsamling PIAAC
Referensnummer: A2019/1550
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79311300 Undersökningsanalys
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72314000 Datainsamlings- och kollateringstjänster, 72316000 Dataanalys, 72322000 Datahantering, 79311200 Genomförande av undersökningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen