Tjenesteydelser - 482551-2019
Belgien-Bruxelles: Udvikling af et europæisk mærke for køretøjer med ultralave emissioner (ULEV)
2019/S 199-482551
Udbudsbekendtgørelse
Tjenesteydelser
Retsgrundlag:
Forordning (EU, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Udvikling af et europæisk mærke for køretøjer med ultralave emissioner (ULEV)
Sagsnr.: ENV/2019/OP/0011
II.1.2)Hoved-CPV-kode
90700000 Tjenester på miljøområdet
II.1.4)Kort beskrivelse:
Hensigten med projektet er at gennemgå karakteristika ved forurenende emissioner fra de eksisterende lette køretøjer i EU og se, hvordan man bedst identificerer køretøjer, der har konsekvent lave forurenende emissioner. Projektet skal analysere de eksisterende ordninger for klassificering af køretøjer, der leverer oplysninger om de reelle emissioner til forbrugerne, og metoder til at kommunikere disse resultater ud til offentligheden og de politiske beslutningstagere via et dedikeret, frit tilgængeligt offentligt website.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 490 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Se internetadressen anført i afsnit I.3).