1.Участник в процедурата за възлагане на обществена поръчка може да бъде всяко българско или чуждестранно физическо или юридическо лице или техни обединения, както и всяко друго образувание, което има право да изпълнява услуги, предмет на настоящата обществена поръчка, съгласно законодателството на държавата, в която то е установено. От участие в обществената поръчка се отстранява участник, за който е налице което и да е от обстоятелствата по чл. 54, ал. 1, т. 1 - 7 от ЗОП.
На отстраняване подлежи всеки участник, за когото са налице следните специфични национални основания за отстраняване:
1. осъждания за престъпления по чл. 194 – 208, чл. 213а – 217, чл. 219 – 252 и чл. 254а – 255а и чл. 256 – 260 НК (чл. 54, ал. 1, т. 1 от ЗОП);
2. нарушения по чл. 61, ал. 1, чл. 62, ал. 1 или 3, чл. 63, ал. 1 или 2, чл. 228, ал. 3 от Кодекса на труда (чл. 54, ал. 1, т. 6 от ЗОП);
3. нарушения по чл. 13, ал. 1 от Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност в сила от 23.05.2018 г. (чл. 54, ал. 1, т. 6 от ЗОП);
4. наличие на свързаност по смисъла на пар. 2, т. 45 от ДР на ЗОП между кандидати/ участници в конкретна процедура (чл. 107, т. 4 от ЗОП);
5. наличие на обстоятелство по чл. 3, т. 8 от ЗИФОДРЮПДРКТЛТДС ;
6. обстоятелства по чл. 69 от Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество.
На основание чл. 57 от ЗОП възложителят отстранява от процедурата участник, за когото са налице основанията по чл. 54, ал. 1 от ЗОП, възникнали преди или по време на процедурата и когато в случаите по чл. 56, ал. 2 от ЗОП е преценил, че предприетите мерки не са достатъчни, за да се гарантира надеждността на участника. Не се изисква създаване на юридическо лице, когато участникът, определен за изпълнител е неперсонифицирано обединение на физически и/или юридически лица. Договорът за обществена поръчка се сключва след като изпълнителят представи на възложителя заверено копие от удостоверение за данъчна регистрация и регистрация по БУЛСТАТ на създаденото обединение. Ако обединението се състои от чуждестранни физически и/или юридически лица, те представят еквивалентен документ за регистрация от държавата в която са установени.
2. Критериите за подбор за обособените позиции са еднакви, поради което на основание чл. 47, ал. 4 от ППЗОП се допуска представяне на 1 един брой ЕЕДОП когато участникът подава оферта за повече от една обособена позиция!!!
3. Гаранция за изпълнение на договорите за всяка обособена позиция е в размер на 3% процента от прогнозната стойност на договора, в лева без ДДС.
Гаранциите по т. 3 се предоставят в една от следните форми:
1)Парична сума;
2)Банкова гаранция;
3) застраховка, която обезпечава изпълнението чрез покритие на отговорността на изпълнителя.
4. При условията на чл. 116, ал. 1, т. 1 от ЗОП, възложителят си запазва правото да измени Списък №1/Списък №2/Списък №3/Списък № 4, неразделна част от договорите по обособени позиции №1, №2, №3 и № 4 чрез допълнителни споразумения, изготвени в писмена форма и подписани от двете Страни при следните хипотези:
1. при придобиване на превозни средства, които не подлежат на гаранционно сервизно и техническо обслужване, като включи същите в обхвата на услугите, предмет на настоящата поръчка.
2. При продажба на МПС;
3. При бракуване на МПС;
4. При изтичане на гаранция на автомобили подлежащи на гаранционно обслужване;
5. При извършване на дейности, необхванати от гаранцията на МПС.
Предвидените хипотези за изменение в клаузите на договорите за обособени позиции №1, №2, №3 и № 4 не разширяват значително обхвата на обществената поръчка до услуги, които първоначално не са предвидени („ново възлагане на обществената поръчка“) по смисъла на Директива 2014/24/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 февруари 2014 г., нямат съществено различни характеристики от тези на първоначалната обществена поръчка и следователно не дават възможност на страните да договарят отново съществените условия по обществената поръчка.