Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Ramavtal för filmproduktioner
Referenznummer der Bekanntmachung: 2022/0397
II.1.2)CPV-Code Hauptteil92100000 Dienstleistungen im Bereich Film und Videofilm
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Upphandlingen avser ett ramavtal med en strategisk, kreativ och rådgivande filmbyrå för produktion av filmer.
Uppdraget innebär att planera och genomföra kostnads- och tidseffektiva filmproduktioner utifrån givna ramar avseende bland annat målgrupp och syfte med filmerna. Leverantören ska självständigt komma med idéer och förslag på upplägg och kreativt koncept utifrån ett underlag.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 6 000 000.00 SEK
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)92100000 Dienstleistungen im Bereich Film und Videofilm
92110000 Film- und Videofilmherstellung und verbundene Dienstleistungen
92111200 Herstellung von Werbe-, Reklame- und Informationsfilmen und -videofilmen
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Beräknat inköpsvärde är cirka 1 000 000 kronor (exklusive moms) per år.
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Referensnummer: 2022/0397
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 92100000 Film- och videotjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 92100000 Film- och videotjänster, 92110000 Film- och videoproduktion samt tillhörande tjänster, 92111200 Produktion av reklam-, propaganda-, och informationsfilm samt videoproduktion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen