Are you an ambitious procurement expert with recent publications? Check out the TED Ambassador award, our competition that aims to identify and reward research in the field of public procurement. Apply here by 28 April 2023.
Palvelut - 49186-2019
Belgia-Bryssel: AO 06A40/2017/M016 — Arkkitehtipalvelut ja tekniset palvelut Euroopan parlamentin yhteystoimistojen kanssa
2019/S 023-049186
Ilmoitus tehdystä sopimuksesta
Hankintamenettelyn tulokset
Palvelut
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
AO 06A40/2017/M016 — Arkkitehtipalvelut ja tekniset palvelut Euroopan parlamentin yhteystoimistojen kanssa
Viitenumero: 06A40/2017/M016
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi
71000000 Arkkitehti-, rakennus-, insinööri- ja tarkastuspalvelut
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Sopimuksen kohteena on puitesopimus Euroopan parlamentin yhteystoimistojen tarvitsemien arkkitehtipalvelujen ja teknisten palvelujen toimittamisesta.
II.1.6)Osia koskevat tiedot
Tämä sopimus on jaettu osiin: ei
II.2)Kuvaus
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)
71200000 Arkkitehtipalvelut
71210000 Arkkitehtuuria koskevat neuvontapalvelut
71240000 Arkkitehti-, insinööri- ja suunnittelupalvelut
71250000 Arkkitehti-, insinööri- ja maanmittauspalvelut
71251000 Arkkitehti- ja rakennustarkastuspalvelut
79932000 Sisustussuunnittelupalvelut
71322000 Maa-, tie- ja vesirakennustöiden tekninen suunnittelu
71222000 Ulkoilmarakenteiden arkkitehtipalvelut
71631400 Rakenteiden tekniset tarkastuspalvelut
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Euroopan parlamentilla on yhteystoimisto jokaisessa 28 jäsenvaltion pääkaupungissa, 6 alueellista sivuosastoa muutamassa Euroopan unionin suuressa kaupungissa sekä yhteystoimisto Washingtonissa. Lisäksi Euroopan parlamentti hallinnoi Jean Monnet -taloa Bazoches-sur-Guyonnessa. Rakennukset, joissa yhteystoimistot ovat, sijaitsevat seuraavissa kaupungeissa: Ateena, Berliini, Bratislava, Bryssel, Bukarest, Budapest, Kööpenhamina, Dublin, Helsinki, Valetta, Haag, Lissabon, Ljubljana, Lontoo, Luxemburg, Madrid, Nikosia, Pariisi, Praha, Riika, Rooma, Sofia, Tukholma, Tallinna, Varsova, Wien, Vilna, Zagreb, Barcelona, Edinburgh, Marseille, Milano, München, Washington ja Wrocław.
Kyseiset rakennukset joko vuokrataan tai ovat Euroopan unionin toimielinten omistuksessa.
Rakennusten kokonaispinta-ala on noin 71 000 neliömetriä.
Kiinteistönhallinnasta, huollon hallinnasta ja rakennusten ja sisustus- ja rakennushankkeiden hallinnasta vastaavat seuraavat kaksi Euroopan parlamentin yksikköä:
— yhteystoimistojen kiinteistönhallintayksikkö (UGIBL), joka vastaa kiinteistönhallinnasta ja huollon hallinnasta,
— Europa experiencen ja kiinteistöjen kartoittamisen yksikkö vastaa kiinteistöjen kartoittamisesta ja sisustus- ja rakennushankkeista.
Näiden kahden yksikön avustamiseksi tehtävissään Euroopan parlamentti aikoo toimittaa avustuspalveluja sekä arkkitehtuuri- ja teknistä neuvontaa toimittamalla henkilöstöä:
— joko täysipäiväisesti Euroopan parlamentin toimitiloihin Luxemburgin kaupungissa; lisäksi he joutuvat matkustamaan säännöllisesti yhteystoimistoihin (keskimäärin 2 matkaa, jotka kestävät 2–3 päivää),
— tai tukea ja neuvontaa koskevia tapauskohtaisia toimeksiantoja varten Euroopan parlamentin toimitiloissa Luxemburgin kaupungissa ja/tai yhteystoimistoissa.
Näiden henkilöiden tarjoamat palvelut koskevat neuvontaa, suunnittelua, tutkimusta ja työn seurantaa.
Suunnitellut palvelut ovat laajuudeltaan ja teknisyydeltään vaihtelevia, ja ne voivat kattaa kaikki rakennuksen tekniset alat (sähkö, vesi- ja jätevesi, hygienia, erikoistekniikat, nostolaitteet, paloturvallisuus, arkkitehtuuri, rakenteet, vakaus, rakennuksen runko, sisustus- ja viimeistelytyöt, tilojen huolittelu, ympäristö...).
Palvelujen luonteen takia työt on tehtävä toimipaikoissa. Tämän vuoksi henkilöstön on matkustettava usein (ohjeellisesti: 2–3 kertaa kuukaudessa 2–3 päivän ajan).