Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Biblioteksmateriale - Danske bøger og noder
II.1.2)CPV-Code Hauptteil22000000 Drucksachen und zugehörige Erzeugnisse
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Levering af danske bøger og noder inkl. klargøring til Herning Kommunes Folke- og skolebiblioteker.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 2 500 000.00 DKK
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)22113000 Bücher für Bibliotheken
22111000 Schulbücher
22112000 Lehrbücher
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Kontrakten er gældende for Herning Folkebibliotek, lokalbibliotekerne i Herning Kommune samt skolebiblioteket der består af de enheder der fremgår af bilag 3, institutionsoversigt.
Det er Folkebiblioteket, der bestiller og betaler for leveringer til lokalbibliotekerne. Ordrer til lokalbibliotekerne skal leveres til Folkebiblioteket.
Skolebibliotekerne faktureres centralt, men leveringer sker decentralt. Udbuddet er ikke opdelt i delaftaler, da Herning Kommune vurderer, at det samlet set giver Herning Kommune den bedste aftale, ikke at dele aftalen op.
Kontrakten forudsættes indgået med 1 leverandør.
For nærmere beskrivelse af de udbudte varer, herunder de mindstekrav varerne skal opfylde, henvises udbudsmaterialet.