Retsgrundlag:
Forordning (EU, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Rammeaftale vedrørende støtteaktiviteter til forordning 1257/2013 om ophugning af skibe
Sagsnr.: ENV/2019/OP/0012
II.1.2)Hoved-CPV-kode90700000 Tjenester på miljøområdet
II.1.4)Kort beskrivelse:
Det overordnede formål med denne kontrakt er at støtte Kommissionen i dens bestræbelser på at gennemføre den europæiske forordning om ophugning af skibe 1257/2013 (EU SRR). De specifikke tjenesteydelser, der kan anmodes under denne aftale, omfatter, men er ikke begrænset til: støtte til Kommissionen i forbindelse med revisionen af ansøgninger om optagelse på den europæiske liste indgivet af skibsophugningsfaciliteter, der ligger uden for EU; udførelse af inspektioner af sådanne faciliteter såvel som støtte til Kommissionen i dens forskellige overensstemmelsesfremmende aktiviteter, der er knyttet til forordningens gennemførelse (f.eks. udvikling af vejledningsdokumenter, tilrettelæggelse af dedikerede workshopper til at diskutere gennemførelsesudfordringer, osv.).
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 4 000 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)90700000 Tjenester på miljøområdet
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Se internetadressen anført i afsnit I.3).
Services - 498178-2019
Belgique-Bruxelles: Contrat-cadre relatif aux activités de soutien au règlement n° 1257/2013 sur le recyclage des navires
2019/S 205-498178
Avis de marché
Services
Base juridique:
Règlement (UE, Euratom) n ° 2018/1046
II.1)Étendue du marché
II.1.1)Intitulé:
Contrat-cadre relatif aux activités de soutien au règlement n° 1257/2013 sur le recyclage des navires
Numéro de référence: ENV/2019/OP/0012
II.1.2)Code CPV principal
90700000 Services relatifs à l'environnement
II.1.4)Description succincte:
L’objectif général du présent marché est d’aider la Commission dans ses efforts de mise en œuvre du règlement 1257/2013 de l’UE relatif au recyclage des navires (UE SRR). Les services spécifiques requis dans le cadre du présent marché comprennent, entre autres, l’assistance à la Commission dans l’examen des demandes d’inscription sur les listes européennes introduites par des installations de recyclage situées en dehors de l’UE, la réalisation d’inspections sur de telles installations, ainsi que l’appui à la Commission dans ses diverses activités de promotion de la conformité liées à l'exécution du règlement (ex: élaboration de documents d’orientation, organisation d’ateliers spécialisés pour débattre des défis particuliers d’exécution, etc.).
II.1.5)Valeur totale estimée
Valeur hors TVA: 4 000 000.00 EUR
II.1.6)Information sur les lots
Ce marché est divisé en lots: non
II.2)Description
II.2.2)Code(s) CPV additionnel(s)
II.2.4)Description des prestations:
Voir adresse Internet indiquée à la section I.3).