Det glæder os at kunne fortælle, at den nye version af TED-portalen bliver lanceret den 29. januar 2024 (skal bekræftes!) Er du interesseret i at få information om de nye funktioner og forbedringer og fordelene for brugerne? Gå ind og læs vores artikel – så bliver du klogere på det hele.
You may get an error message when trying to access the notices listed hereafter. If that is the case, please use the alternative links provided below. We are working on solving the problem. We apologize for the inconvenience.
716246-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:716246-2023:PDFS:FI:HTML
719591-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:719591-2023:PDFS:FI:HTML
724690-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:724690-2023:PDFS:FI:HTML
731050-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:731050-2023:PDFS:FI:HTML
You may also use the following structure to build the URL of the notices concerned:
https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:NNNNNN-2023:PDFS:LL:HTML, (example: https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:719591-2023:PDFS:FI:HTML), but please bear in mind that only the original language version of the notice is available
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Totalrådgivning til projektet Torvegade, cykelfremkommelighed
Sagsnr.: 100311
II.1.2)Hoved-CPV-kode
71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
II.1.4)Kort beskrivelse:
Opgaven 100311 Torvegade, cykelfremkommelighed, omfatter totalrådgivning på projektet Torvegade.
Opgaven omhandler projektforslag og udbudsprojekt af hele Torvegade. Opgaven tager udgangspunkt i en tidligere udarbejdet foranalyse og dispositionsforslag. I foranalysen er det løsning 1B ”Bedre forhold for de lette trafikanter med opretholdelse af busbaner på Christianshavn Torv” der er vedtaget. Denne løsning hedder i dispositionsforslaget løsning 1 ”Bedre forhold for de lette trafikanter, Torvegade som strøggade” og er den der nu er politisk vedtaget, og som dette udbud omhandler.
Opgaven er nærmere beskrevet nedenfor.
II.1.5)Anslået samlet værdi
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
71246000 Mængdeberegning og -lister i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
71248000 Projektledelse og –dokumentation
71320000 Ingeniørmæssig projektering
71322100 Mængdeberegning i forbindelse med ingeniørarbejder
71322500 Ingeniørmæssig projektering i forbindelse med trafikanlæg
71520000 Tilsyn med bygge- og anlægsarbejder
71311000 Rådgivning i forbindelse med bygge- og anlægsarbejder
71311300 Rådgivning i forbindelse med infrastruktur
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
På hele Torvegade udvides cykelstierne til 3,5 meter i hver side, og fortove på strækningen udvides op til 4,8 meter. Ved Strandgade-krydset flyttes et busstop i sydgående retning til en placering lige før krydset med ny busperron, så busserne ikke blokerer for bilerne ved af- og påstigning. Busbanerne nedlægges på Torvegade mellem Strandgade og Christianshavns Torv og mellem Prinsessegade og Christianshavns Voldgade.
Ved Christianshavn Torv bibeholdes eksisterende busbaner, så biler her har mulighed for at passere busser, der holder ved perron. Eksisterende busperroner udvides til 2,0 meter, mens fortovet mod Christianshavn Torv indsnævres med 0,5 meter. Fortovet modsat Christianshavn Torv udvides til 3,75 meter, da der her ofte er mange mennesker.
På stykket mellem Christianshavns Voldgade og Christmas Møllers Plads udvides cykelstierne. Busbanen bibeholdes i indadgående retning, og der nedlægges en vejbane i hver retning. Der etableres desuden en grøn midterrabat, hvor der skal være mulighed for at plante træer. Der fældes ikke træer som en del af projektet.
Hele Torvegade skal i projektet også helhedsgenoprettes til gældende standarder.
Rådgiver skal i projektet udarbejde en VISSIM trafikmodel over hele Torvegade, som inkluderer krydset ved Christmas Møllers Plads. Modellen skal bruges til at optimere signalerne og vurdere trafikflowet på strækningen.
Opgaven er nærmere beskrevet i TMF Ydelsesbeskrivelse.