Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Udførelse af undersøgelser vedrørende elektrificering af ONCF's østlige netværk (Fes-Oujda og Taourirt-Nador)
Sagsnr.: AA-010517-001
II.1.2)Hoved-CPV-kode71241000 Gennemførlighedsundersøgelser, rådgivning, analyser
II.1.4)Kort beskrivelse:
I forbindelse med støtten til Marokko til et jernbanenet, der er bæredygtigt og af høj kvalitet, skal denne tekniske bistand finansiere et konsulentteam til forberedelse (i) af gennemførlighed, (ii) miljømæssige og sociale konsekvensundersøgelser og (iii) investeringsudviklingsundersøgelser vedrørende renovering og elektrificering af jernbanenettet i Oriental-regionen i Marokko, der dækker et netværk på 550 km mellem Fès og Oujda, Taourirt og Nador, Oujda og Jerada samt Selouane og Port Nador Ouest. Arbejderne vil skulle omfatte istandsættelsesarbejder, der er nødvendige for en modernisering af linjen, opsætning af 550 km ensporet køreledning, opførelse af fordelingsstationer og tilpasning af jernbanesignaler. Disse investeringer vil på længere sigt skulle gøre det muligt at erstatte dieseltogene, der for nuværende kører på linjen, og udbygge elektrificeringen af det marokkanske jernbanenet.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 1 000 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)71311200 Rådgivning i forbindelse med transportsystemer
71311230 Ingeniørarbejder i forbindelse med jernbaner
71356200 Tjenesteydelser i forbindelse med teknisk støtte
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Følgende opgaver vil skulle udføres for at nå målet for den tekniske bistand:
— indledende undersøgelser inden elektrificeringen : landmåling, konsekvensanalyser (i forbindelse med signalering/telekommunikation samt miljømæssige og sociale konsekvensundersøgelser) og gennemførlighedsundersøgelse;
— kapacitetsundersøgelser, undersøgelser om højspænding med 25 kV og verificering af undersøgelsen om en kapacitet på 3 kV;
— analyse af valg af elektrificeringsform;
— undersøgelse og projektering (understationer og luftkøreledning).
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Provision of research oriented services relating to the electrification of the eastern ONCF network (Fes-Oujda and Taourirt-Nador)
Reference number: AA-010517-001
II.1.2)Main CPV code71241000 Feasibility study, advisory service, analysis
II.1.4)Short description:
In the context of providing assistance to Morocco for sustainable and high-quality rail network, this Technical Assistance (TA) will finance a team of consultants to prepare (i) feasibility studies (ii) Environmental and Social Impact Assessments (ESIA) and (iii) investment design studies relating to the rehabilitation and electrification of the railway network in the Oriental region in Morocco, covering a network of 550 km located between Fès-Oujda, Taourirt-Nador, Oujda-Jerada and Selouane-Port Nador West. The scope of the works should include rehabilitation works necessary to bring the line up to standard, the installation of a catenary over 550 km of single track, the construction of electrical substations, and the adaptation of railway signalling. These investments should eventually make it possible to replace diesel- driven trains, that currently run on the line, and to complete the electrification of the Moroccan rail network.
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 1 000 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)71311200 Transport systems consultancy services
71311230 Railway engineering services
71356200 Technical assistance services
II.2.4)Description of the procurement:
In order to achieve the objectives of this Technical assistance related mission, the following tasks must be carried out:
— preliminary studies, prior to electrification: topographic surveys, impact studies (on signalling/telecommunications and ESIA), and feasibility studies;
— power research, research of high voltage power supplies in 25 kV mode, and verification of the power -based research in 3 kV mode;
— analysis and choice of electrification mode;
— study and design (substations and catenary).