Retsgrundlag:
Forordning (EU, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Forberedende foranstaltning vedrørende overvågning af miljøforurening med honningbier
Sagsnr.: ENV/2021/OP/0014
II.1.2)Hoved-CPV-kode90700000 Tjenester på miljøområdet
II.1.4)Kort beskrivelse:
Udvikling af et system til overvågning af belastninger af bestøvere er en central forpligtelse under EU's bestøverinitiativ. Pesticider og andre miljøforurenende stoffer er en af de største belastninger. Hurtige og rettidige oplysninger om disse former for pres vil muliggøre udvikling og gennemførelse af effektive foranstaltninger til bevarelse af bestøvere samt evaluering heraf. Denne kontrakt skal bygge på pilotprojektet Insignia og gennemføre en protokol til overvågning af pesticider og andre forurenende stoffer ved hjælp af honningbier i alle EU-lande.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 5 000 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)90700000 Tjenester på miljøområdet
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Forberedende foranstaltning vedrørende overvågning af miljøforurening med honningbier.