Ne bucurăm să vă anunțăm că veți putea utiliza noua versiune a portalului TED începând cu 29.1.2024 (dată orientativă, care rămâne de confirmat). Citiți-ne articolul pentru a afla care sunt îmbunătățirile și noile funcționalități și ce înseamnă acestea pentru utilizatori!
Există unele erori care afectează modul în care sunt afișate anunțurile din formularele electronice. Încercăm să rezolvăm problema. Între timp, vă rugăm să consultați pagina noastră dedicată pentru mai multe informații și îndrumări.
Au început înscrierile la cel de-al 4-lea atelier cu reutilizatorii TED, care va avea loc la 14 decembrie 2023.
Lucrări - 502962-2023
Submission deadline has been amended by:  572972-2023
România-Suceava: Lucrări generale de construcţii de conducte
2023/S 158-502962
II.1)Obiectul achiziţiei
II.1.1)Titlu:
SV-CL-03 - Reabilitarea si extinderea retelelor de apa si apa uzata din localitatile Suceava si Salcea
Număr de referinţă: 18830/08.08.2023
II.1.2)Cod CPV principal
45231100 Lucrări generale de construcţii de conducte
II.1.4)Descriere succintă:
Activitatile din cadrul contractului de lucrari „Reabilitarea si extinderea retelelor de apa si apa uzata din localitatile Suceava si Salcea” - LOT 1 - Reabilitarea si extinderea retelelor de apa si apa uzata din localitatea Suceava, cuprinde:
SISTEM DE ALIMENTARE CU APA
Obiect 1 Retea de distributie apa potabila municipiul Suceava
Sub-obiect 1.1 Reabilitare retele de distributie apa potabila, cu lungime de L = 13962 m;
Sub-obiect 1.2 Extindere retele de distributie apa potabila, cu o lungime de L = 1808 m;
SISTEM DE CANALIZARE
Obiect 2 Retea de canalizare menajera municipiul Suceava
Sub-obiect 2.1 Reabilitare retele de canalizare menajera, cu o lungime de L = 2010 m;
Sub-obiect 2.2 Extindere retele de canalizare menajera, cu o lungime de L = 1885 m;
Sub-obiect 2.3 Statii de pompare apa uzata (SPAU 1) si conducte de refulare aferente;
Lucrarile se refera la:
a) Lucrari de constructie
b) Furnizarea si montarea utilajelor si echipamentelor tehnologice
c) Testare si punere in functiune
d) Monitorizarea si acordarea de asistenta/consultanta personalului responsabil pe parcursul Perioadei de Notificare a Defectelor, atunci cand este necesar
e) Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Notificare a Defectelor (perioada de garantie) de 36 luni, respectiv 1095 zile
f) Instruirea personalului Beneficiarului si/sau Operatorului
Numarul de zile până la care Operatorii economici interesati pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor /candidaturilor este de 25 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari / informatiilor suplimentare astfel:
- cu 11 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor pentru solicitarile de clarificari depuse cu 25 de zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Orice referire din cuprinsul prezentei documentatii de atribuire, (inclusiv a prezentului caiet de sarcini), prin care se indica o anume origine, sursa, productie, un procedeu special, o marca de fabrica sau de comert, un brevet de inventie si/sau o licenta de fabricație, un standard, o autorizare /certificare/atestare, un serviciu sau o cerinta se va citi si interpreta ca fiind insotita de mentiunea „sau echivalent”.
II.1.5)Valoarea totală estimată
Valoare fără TVA: 46 570 454.00 RON
II.1.6)Informații privind loturile
Contractul este împărțit în loturi: nu
II.2)Descriere
II.2.2)Cod(uri) CPV suplimentar(e)
42131390 Montaje de vane
45232150 Lucrări pentru conducte de alimentare cu apă
45232400 Lucrări de construcţii de canalizare de ape reziduale
45232431 Staţii de pompare a apelor reziduale
45310000 Lucrări de instalaţii electrice
45332000 Lucrări de instalaţii de apă şi canalizare şi de conducte de evacuare
II.2.4)Descrierea achiziţiei publice:
Contractul de lucrari „Reabilitarea si extinderea retelelor de apa si apa uzata din localitatile Suceava si Salcea”, Lot 1 – Reabilitarea si extinderea retelelor de apa si apa uzata din localitatea Suceava cuprinde:
Valoarea estimata a contractului „Reabilitarea si extinderea retelelor de apa si apa uzata din localitatile Suceava si Salcea”, Lot 1 – Reabilitarea si extinderea retelelor de apa si apa uzata din localitatea Suceava include sume provizionate in valoare de 351.427,00 lei conform celor mentionate in Capitolul 2 - Caiet de sarcini, 2.3 Liste de cantitati, Sectiunea 2.3.2, Liste de cantitati, Preambul, Cantitati provizionate, dar nu include cheltuieli diverse și neprevăzute. Sumele provizionate la nivelul formularului de propunere financiara reprezinta suma fixa nominala, nemodificabila.
Contractul se compune din perioada de executie a lucrarilor care este de 24 de luni de la ordinul de incepere a lucrarilor, la care se adauga perioada de notificare a defectelor/perioada de garantie care este de minim 36 de luni de la semnarea procesului verbal de receptie la terminarea lucrarilor.