Auftragsbekanntmachung – Sektoren
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/25/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Kabelanvisning, kabelutsättning och inmätning av kablar
Referenznummer der Bekanntmachung: UH-2023-5
II.1.2)CPV-Code Hauptteil65300000 Stromversorgungsunternehmen und zugehörige Dienste
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 150 000 000.00 SEK
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)65300000 Stromversorgungsunternehmen und zugehörige Dienste
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Referensnummer: UH-2023-5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kabelanvisning, kabelutsättning och inmätning av kablar avser anvisning och utsättning av befintliga markförlagda kablar samt inmätning av ny förlagda kablar, inom Ellevios samtliga nätområden i Sverige. Avtalsperioden är 2023-07-01 – 2026-12-31 med möjlighet för Beställaren att förlänga i upp till ytterligare ett (1) plus ett (1) år. För mer information se bifogade filer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 150 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen