Módosítási igény olyan körülmények miatt, amelyet a kellő gondossággal eljáró ajánlatkérő nem láthatott előre (a 2014/23/EU irányelv 43. cikke (1) bekezdésének c) pontja, a 2014/24/EU irányelv 72. cikke (1) bekezdésének c) pontja, a 2014/25/EU irányelv 89. cikke (1) bekezdésének c) pontja)
A módosítás szükségességét indokló körülmények ismertetése, és e körülmények előre nem látható jellegének magyarázata:
1.2. Felek rögzítik, hogy Megrendelő a Tervezővel, mint a közbeszerzési eljárás nyertesével a 5. rész feladatainak ellátására 2019. év december hó 16. napján Tervezési Szerződést (a továbbiakban: Szerződés) kötött [ÁEEK/33391-37/2019 iktatószámon].
1.3. Felek rögzítik, hogy Magyarország Kormánya az új koronavírus (Covid-19) járvány miatt Magyarország területére 2020. március 11-én veszélyhelyzetet hirdetett. A veszélyhelyzetre tekintettel a Megrendelő 2020. március 25. napján a Szerződések teljesítésének felfüggesztéséről döntött.
1.4. A Szerződés felfüggesztését okozó, az új koronavírus (Covid-19) járvány miatt kihirdetett veszélyhelyzet 2020. június hó 18. napjával megszűnt. Megrendelő értesítése alapján a Szerződés felfüggesztése 2020. július hó 1. napjával visszavonásra került, a teljesítés ezzel a nappal folytatódott.
1.5. Felek rögzítik, hogy a Tervező 2020. július 2-án, majd 2020. július 28. napján akadályközlést nyújtott be Megrendelőnek, amit a Megrendelő nem fogadott el. Az Előkészítési fázis / Vázlatterv készítési rész akadályoztatásának oka, az a Megrendelői előírás, mely megtiltja Tervezők részére az Előkészítő fázisban a párhuzamos munkavégzést. A Megrendelő utasítása szerint Tervező a vázlatterv kidolgozását csak megrendelői jóváhagyással rendelkező koncepciótervre kezdheti meg, Megrendelő írásos elrendelését követően. A jóváhagyás feltétele az EMMI Államtitkári engedélye, amelyet 2020. december 18-án, IV/11339-1/2020/EÜFEJL iktatószámon kelt levél rögzít, miszerint a C2 változat elfogadásra került.
1.6. Felek rögzítik, az új koronavírus (Covid-19) járvány a kihirdetett veszélyhelyzet fennállásának időtartamán túl is jelentősen befolyásolta az egészségügyi intézmények működését. A járvány első hulláma után szükségessé váló intézkedések, illetve a járvány következő hullámára történő felkészülés olyan többletfeladatokat rótt az intézményekre, amelyek jelentősen meghaladták az intézmény „normál” működés rendjét. A 283/2020. (VI. 17.) Korm. rendelet - 3 havonta történő felülvizsgálat mellett - 2021. június 18. napjáig szóló járványügyi készültség bevezetéséről döntött.
1.7. Felek rögzítik, hogy 2020. szeptemberétől megindult az új koronavírus (Covid-19) járvány második hulláma, amely ismételten fokozatosan növekvő terhelésnek tette ki az intézményeket. Az járvány második hullámának erősödése miatt a Kormány a 478/2020. (XI. 3.) rendeletével 2020. november 04. napjától ismételten veszélyhelyzetet hirdetett, amelynek nyomán a kórházak ismételten veszélyhelyzeti működésre álltak át.
1.8. Ezen okok mind a jogelőd Megrendelő Állami Egészségügyi ellátó Központ, mind a Kórház működésében, illetve a rendelkezésre álló kapacitásaik kihasználtságában háttérbe szorították a járványhoz közvetlenül nem kapcsolódó szakmai tevékenységeiket. Ebbe a körbe tartoznak az Egészséges Budapest Programban (továbbiakban: EBP) zajló fejlesztéssel kapcsolatos tervezési folyamatokban való közreműködés.
1.9. A Ptk. 5. 122. § (2) bekezdés, szerint „Az egyik felet terhelő közbenső intézkedés elmulasztása kizárja, hogy a másik fél olyan kötelezettségére nézve kövessen el szerződésszegést, amely kötelezettségének teljesítését a közbenső intézkedés elmulasztása megakadályozza”. Ennek megfelelően az orvosszakmai program rendelkezésre bocsátásának időtartama a Tervező részére a Tervezési Szerződésben meghatározott határidőket nem terheli, ezek az időtartamok kötbérmentes időszaknak minősülnek.
1.10. A Szerződés alapját képező közbeszerzési eljárás 2018. végén indult, így a 2020. januárjában kialakult koronavírus világjárvány és az ezzel kapcsolatosan Magyarország területén, 2020. tavaszán jelentkező első hulláma, az annak nyomán - az első hullám lecsengését követően is jelentkező - a kórházakra háruló többlet feladatok, valamint a járvány 2020. szeptemberétől jelentkező második hulláma miatti terhelés növekedés, illetve a 2020. március 11-től és 2020. november 4-től kihirdetett veszélyhelyzet, illetve a 2020. június 17-től fennálló járványügyi készültség nem volt előrelátható. Ezek bekövetkezése sem a Megrendelőnek, sem a Tervezőnek, sem a tervezéssel érintett Kórháznak nem volt előre látható, azok felmerülése nekik nem róható fel. Felek elismerik, hogy a szerződés teljesítési határidejét nagy mértékben befolyásolta az, hogy a Kórházak a járvány miatt leterheltek voltak, a szükséges orvosszakmai programot határidőbe nem tudták szálltani.
1.11. Megrendelő kifejezett szándéka, az EBP fejlesztések megvalósítása, az ezekhez kapcsolódó tervezési szerződések fenntartása és a teljesítése, ezért kezdeményezi a Szerződésbe foglalt teljesítési határidők, a Tervező által történő akadályközlés és az akadály megszűnése közötti időtartamot figyelembe vevő módosítását. A módosítás kizárólag a Kbt. rendelkezésinek megfelelően kerülhet sor.
1.12. Felek rögzítik, hogy jelen 1. számú Módosítás (a továbbiakban: Módosítás) megfelel a 141. § (4) bekezdés c) pont rendelkezéseinek, mert
- a módosítást olyan körülmények - a Szerződés megkötését követően indult járvány miatti helyzet - teszik szükségessé, amelyeket a Megrendelő, ajánlatkérőként kellő gondossággal eljárva nem láthatott előre [Kbt. 141. § (4) bekezdés ca) pont];
- a módosítás nem változtatja meg a szerződés általános jellegét [Kbt. 141. § (4) bekezdés cb) pont], mert a módosítás kizárólag a teljesítési határidőket érinti;
- az ellenérték növekedése nem haladja meg az eredeti szerződés értékének 50%-át [Kbt. 141. § (4) bekezdés cc) pont] - Felek kijelentik, hogy a Módosítás egyáltalán nem érinti a Szerződésben rögzített ellenértéket, az nem változik.