Anunț de atribuire a contractului
Rezultatele procedurii de achiziţie
Temei juridic:
Directiva 2014/24/UE
II.1)Obiectul achiziţiei
II.1.1)Titlu:
Acord-cadru având ca obiect prestarea de servicii de acces la update și corecții pentru licențele VMware deținute de ANCOM
Număr de referinţă: CS06
II.1.2)Cod CPV principal72540000 Servicii de actualizare informatică
II.1.4)Descriere succintă:
Acord-cadru in baza caruia se vor incheia contracte subsecvente avand ca obiect prestarea de servicii de acces la update și corecții pentru licențele VMware deținute de ANCOM conform cerintelor minime obligatorii prevazute in caietul de sarcini.
Numar de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data-limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 20. Autoritatea contractanta va răspunde, în mod clar si complet, tuturor solicitărilor de clarificări in a 11-a zi inainte de termenul-limita de stabilit in anuntul de participare pentru depunerea ofertelor.
Estimare cantități care ar putea fi solicitate pe durata acordului-cadru:
— servicii sub formă de abonament lunar: cantitate minimă – 1 lună; cantitate maximă – 36 luni;
— servicii suplimentare de implementare update/corecții software, la cerere: cantitate minimă – 2 update/corecții software; cantitate maximă – 6 update/corecții software.
Estimare cantități care ar putea fi solicitate în cadrul unui singur contract subsecvent:
— servicii sub formă de abonament lunar: cantitate minima – 1 lună; cantitate maximă – 12 luni;
— servicii suplimentare de implementare update/corecții software, la cerere: cantitate minima – 1 update/corecție software; cantitate maximă – 2 update/corecții software.
Contractele subsecvente se estimeaza a se incheia pentru:11.9.2019*-31.12.2019; 1.1.2020-31.12.2020; 1.1.2021-31.12.2021; 1.1.2022-10.9.2022*. *Primul contract subsecvent se va încheia pentru 11.9.2019-31.12.2019, în funcție de data semnării acordului-cadru de către ambele părți. În cazul în care primul contract subsecvent se va încheia după 11.9.2019, data de încetare a ultimului contract subsecvent, respectiv a acordului-cadru în 2022, se va determina în mod corespunzător, asa încât să nu se depășească perioada maximă de derulare a acordului-cadru. În situaţia în care contractul va intra în vigoare după 11.9.2019, valoarea abonamentului lunar pentru dreptul de acces la update și corecții pentru licențele VMware va fi recalculată în funcție de numărul efectiv de zile din luna respectivă pentru care au fost prestate serviciile.
Serviciile suplimentare de implementare update/corecții software vor fi asigurate la cerere, în funcție de necesitățile autorității contractante, iar pentru prestarea acestor servicii se va/vor încheia acte aditionale la contractele subsecvente în derulare, la momentul solicitării realizării serviciilor.
Contractele subsecvente vor fi atribuite conform calendarului estimativ de atribuire prevăzut mai sus asa încât să se asigure pe întreaga perioadă de derulare a acordului-cadru posibilitatea de asigurare a serviciilor de acces la update și corecții pentru licențele VMware deținute de ANCOM, precum și asigurarea serviciilor suplimentare de implementare update/corecții software, conform prevederilor din caietul de sarcini. Nu se vor încheia contracte subsecvente care să se deruleze pe o perioadă mai mare de 24 de luni și prin urmare, nu sunt aplicabile dispozițiile art. 164 alin. (8) din HG 395/2016 referitoare la ajustarea prețurilor.
II.1.6)Informații privind loturileContractul este împărțit în loturi: nu
II.2)Descriere
II.2.4)Descrierea achiziţiei publice:
Servicii de acces la update și corecții pentru licențele VMware deținute de ANCOM (cod CPV: 72540000-2) în conformitate cu cerinţele minime obligatorii solicitate în secţiunea 2): „Caietul de sarcini”.
Posibilitatea de reluare a competitiei: nu.
Acord-cadru cu un singur operator economic.
Durata acordului-cadru: 36 deluni de la data semnarii de catre ambele parti.
Valoarea estimata fara TVA: 1 034 000,00 RON, fara TVA.
Frecventa si valoarea contractelor subsecvente care urmeaza sa fie atribuite:
— valoarea estimată, fără TVA, a celui mai mic contract subsecvent: 27 547,22 RON;
— valoarea estimată, fără TVA, a celui mai mare contract subsecvent: 330 566,67 RON.