W adresach URL ogłoszeń w formie e-formularzy pojawia się błąd. Staramy się rozwiązać ten problem. W międzyczasie prosimy o usunięcie przecinka (lub innego znaku specjalnego) na końcu adresu URL. Przepraszamy za utrudnienia.
Dostawy - 506505-2021
Dania-Slagelse: Pompy ściekowe
2021/S 194-506505
Ogłoszenie o zamówieniu – zamówienia sektorowe
Dostawy
Podstawa prawna:
II.1)Wielkość lub zakres zamówienia
II.1.1)Nazwa:
Kloakering af Frølunde Fed, Pumpeentreprise
Numer referencyjny: 1312000082
II.1.2)Główny kod CPV
42122220 Pompy ściekowe
II.1.4)Krótki opis:
Slagelse Kommune har gennem Spildevandsplan 2019 vedtaget, at de resterende større ukloakerede sommerhusområder i kommunen skal spildevandskloakeres i løbet af den kommende planperiode. Nærværende projekt angår sommerhusområdet Frølunde Fed, som omfatter 275 ejendomme, som skal spildevandskloakeres. SK Spildevand A/S udbyder kloakeringsprojektet i to projekter, henholdsvis et projekt for jordentreprisen og et projekt for pumpeentreprisen
II.1.5)Szacunkowa całkowita wartość
Wartość bez VAT: 5 500 000.00 DKK
II.1.6)Informacje o częściach
To zamówienie podzielone jest na części: nie
II.2)Opis
II.2.2)Dodatkowy kod lub kody CPV
39350000 Urządzenia do obróbki ścieków
45252130 Wyposażenie zakładów odprowadzania ścieków
45317100 Instalowanie elektrycznych urządzeń pompowych
90430000 Usługi likwidacji ścieków
II.2.4)Opis zamówienia:
Pumpeentreprisen udbydes som en hovedentreprisekontrakt. Pumpeentreprisen omfatter - udover selve maskinentreprisen - alle el-installatørarbejder samt pumpestyringer. I hovedtræk omfatter pumpeentreprisen projektering, dimensionering, levering, montering, indkøring og test af pumper m.v. og består af følgende hovedmængder:
• 15 husstandspumpestationer (HPS)
• 70 mindre pumpestationer (minipumpestationer – PS)
• 2 mellempumpestationer (MPS) med integreret ventilløsning
• Udarbejdelse af CE-mærkning
Projektering omfatter:
• Dimensionering af pumper inklusive samlet ledningskarakteristik, inklusive datablade
• Projektering, dimensionering og tegninger af komplette pumpebrønde.
• Projektering og dimensionering af elinstallationer, el-skabe og pumpestyringer
Pumpeentreprisen omfatter alle el-arbejder og pumpestyringer inklusive det samlede el-installatørarbejde, herunder ansøgning om eltilslutning hos det lokale energiselskab, samt bestilling af målere.
Desuden omfatter entreprisen levering, montering og tilslutning af elforsyningskabler, stikskabe og gruppetavler og lignende.
Pumpeentreprenøren monterer og tilslutter alle mekaniske og elektroniske komponenter i pumpebrønde.
Pumpeentreprenøren skal koordinere med jordentreprenøren omkring levering og montage af udstyr, samt vejlede jordentreprenør om korrekt montage af pumpebrønde.