Retsgrundlag:
Forordning (EU, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Horisont Europa-projektet: Tekniske specifikationer for risikovurderingsværktøj
Sagsnr.: EASA.2021.MVP.05
II.1.2)Hoved-CPV-kode73000000 Forsknings- og udviklingsvirksomhed og hermed beslægtet konsulentvirksomhed
II.1.4)Kort beskrivelse:
EASA iværksætter dette forskningsprojekt med henblik på udvikling af detaljerede tekniske specifikationer til oprettelse af et risikovurderingsværktøj.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 100 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)73100000 Forskning og eksperimentel udvikling
73300000 Planlægning og udførelse af forskning og udvikling
73200000 Konsulentvirksomhed inden for forskning og udvikling
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
De detaljerede tekniske specifikationer, der vil blive udviklet i dette projekt, udgør den indledende fase af det arbejde, der er bestilt til oprettelse af et risikovurderingsværktøj, som vil gøre det muligt for EASA på et tidligt tidspunkt at identificere farer forbundet med en specifik produkttype.
Legal Basis:
Regulation (EU, Euratom) No 2018/1046
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Horizon Europe Project: Risk Assessment Tool Technical Specifications
Reference number: EASA.2021.MVP.05
II.1.2)Main CPV code73000000 Research and development services and related consultancy services
II.1.4)Short description:
EASA is launching this research project to develop detailed technical specifications (DTS) for the creation of a risk assessment tool (RAT).
II.1.5)Estimated total valueValue excluding VAT: 100 000.00 EUR
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)73100000 Research and experimental development services
73300000 Design and execution of research and development
73200000 Research and development consultancy services
II.2.4)Description of the procurement:
The detailed technical specifications that will be developed in this project form the initial phase of the work commissioned for the creation of a risk assessment tool, which will allow EASA to early identify hazards associated with a specific type of product.