Правно основание:
Регламент (ЕС, Евратом) № 2018/1046
Раздел І: Възлагащ орган
II.1)Обхват на обществената поръчка
II.1.1)Наименование:
Проект „Хоризонт Европа“: Микротекстура на пистите за излитане и кацане
Референтен номер: EASA.2021.HVP.26
II.1.2)Основен CPV код73000000 Научни изследвания и експериментални разработки и свързаните с тях консултантски услуги
II.1.4)Кратко описание:
Според годишния преглед на ЕААБ на безопасността за 2021 г. излизането извън границите на пистата за излитане и кацане е един от основните рискове за безопасността за търговския въздушен транспорт (CAT), бизнес авиацията и нетърговските операции със сложни въздухоплавателни средства с моторна тяга (NCC). Понастоящем се наблюдава тенденция на зачестяване на случаите, когато при мокри условия самолетите да не могат да спрат, преди да достигнат до края на пистата за излитане и кацане, и постигната ефективност на спиране е по-лоша от посочената в съответствие със CS 25.109. Резултатът от изследователския проект ще даде възможност на ЕААБ да:
— започне нормотворчески процес по преразглеждане на Регламент (ЕС) № 139/2014 по отношение на летищата, за да се установят прагови стойности на микротекстурата, под които дадена писта за излитане и кацане ще се счита за влажна и хлъзгава и ще се изискват действия по поддръжка;
— установи ясни критерии за разработването на програма за наблюдение на тенденциите във връзка с настилката на пистите за излитане и кацане; и
— прегледа спецификациите за сертифициране относно изграждането на настилката на пистите за излитане и кацане.
II.1.5)Прогнозна обща стойностСтойност, без да се включва ДДС: 1 500 000.00 EUR
II.1.6)Информация относно обособените позицииНастоящата поръчка е разделена на обособени позиции: не
II.2)Описание
II.2.4)Описание на обществената поръчка:
Предметът на поръчката е предоставянето на изследователско проучване относно микротекстурата на пистите за излитане и кацане. Изследователското действие се състои от пет задачи:
— задача 1: преглед на литературата,
— задача 2: план за изпитване при полет,
—задача 3: кампания за тестване на полети и събиране на данни,
— задача 4: анализ и препоръки,
— задача 5: комуникация, разпространение, споделяне на знания, управление на заинтересованите страни,
— задача 6: управление на проекта.
Oznámení o zahájení zadávacího řízení
Právní základ:
Nařízení (EU, Euratom) č. 2018/1046
II.1)Rozsah veřejné zakázky
II.1.1)Název:
Projekt Horizont Evropa: Mikrostruktura letové dráhy
Spisové číslo: EASA.2021.HVP.26
II.1.2)Hlavní kód CPV73000000 Výzkum a vývoj a související služby
II.1.4)Stručný popis:
Podle každoročního přezkumu bezpečnosti EASA v roce 2021 je přejíždění po letové dráze jednou z hlavních oblastí bezpečnostních rizik pro komerční leteckou dopravu (CAT), obchodní leteckou dopravu a neobchodní provoz se složitými motorovými letadly (NCC). V současné době se zkoumá přejíždění letadel po mokré letové dráze, při kterém bylo dosaženo brzdného výkonu horšího, než je uvedeno v CS 25.109. Výsledek výzkumného projektu umožní EASA:
— zahájit rozhodovací činnost za účelem revize nařízení (EU) č. 139/2014, pokud jde o letiště, za účelem stanovení prahových hodnot pro mikrostrukturu, pod jejichž úrovní by se letová dráha považovala za kluzkou a mokrou a vyžadovala by údržbářské činnosti,
— stanovit jasná kritéria pro vypracování programu monitorování trendů v oblasti povrchu letové dráhy a
— přezkoumat certifikačních specifikace týkajících se konstrukce povrchu letové dráhy.
II.1.5)Předpokládaná celková hodnota Hodnota bez DPH: 1 500 000.00 EUR
II.1.6)Informace o částechZakázka je rozdělena na části: ne
II.2)Popis
II.2.4)Popis zakázky:
Předmětem zakázky je poskytnutí výzkumné studie o mikrostrukturě letové dráhy. Výzkumná činnost se skládá z pěti úkolů:
– úkol č. 1: přezkum literatury,
– úkol č. 2: plán zkušebních letů,
– úkol č. 3: kampaň zkušebních letů a sběr dat,
– úkol č. 4: analýza a doporučení,
– úkol č. 5: komunikace, šíření informací, sdílení znalostí, řízení zúčastněných stran,
– úkol č. 6: řízení projektu.
Rechtsgrundlage:
Verordnung (EU, Euratom) Nr. 2018/1046
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Projekt im Rahmen von Horizont Europa: Mikrotextur von Startbahnen
Referenznummer der Bekanntmachung: EASA.2021.HVP.26
II.1.2)CPV-Code Hauptteil73000000 Forschungs- und Entwicklungsdienste und zugehörige Beratung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Laut dem jährlichen Sicherheitsbericht 2021 der EASA (Annual Safety Review) ist das Abkommen von der Piste einer der wichtigsten Sicherheitsrisikobereiche für den kommerziellen Luftverkehr (CAT), die Geschäftsreiseluftfahrt und nichtkommerzielle Operationen mit komplexen motorbetriebenen Flugzeugen (NCC). Derzeit gibt es eine Tendenz hin zu Flugbahnüberschreitungen auf nassen Start- und Landebahnen, bei denen die erreichte Bremsleistung schlechter war als nach CS 25,109. Das Ergebnis des Forschungsprojekts wird es der EASA wie folgt ermöglichen:
— Einleitung von Regelungsmaßnahmen zur Überarbeitung der Verordnung (EU) Nr. 139/2014 in Bezug auf Flugplätze zur Festlegung von Schwellenwerten für Mikrotextur, unterhalb derer eine Landebahn als rutschig und nass angesehen würde und Instandhaltungsmaßnahmen erforderlich sind;
— Festlegung klarer Kriterien für die Entwicklung eines Trendüberwachungsprogramms für Start- und Landeoberflächen und
— Überprüfung der Zertifizierungsspezifikationen für den Bau von Oberflächen von Start- und Landebahnen.
II.1.5)Geschätzter GesamtwertWert ohne MwSt.: 1 500 000.00 EUR
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
Gegenstand des Auftrags ist die Bereitstellung einer Forschungsstudie über die Mikrostruktur von Start- und Landebahnen. Die Forschungsarbeiten umfassen fünf Aufgabenbereiche:
— Aufgabe 1: Literaturrecherche,
— Aufgabe 2: Flugtestplan,
— Aufgabe 3: Flugtestkampagne und Datenerhebung,
— Aufgabe 4: Analyse und Empfehlungen,
— Aufgabe 5: Kommunikation, Verbreitung, Wissensaustausch, Verwaltung von Interessenträgern,
— Aufgabe 6: Projektmanagement.