Meddelande om tilldelning av kontrakt
Resultat av upphandlingsförfarandet
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Upphandling av tillsyn, drift och underhåll/utveckling av naturmark och besöksanordningar på flertalet fastigheter, bl.a. Lovön, Bogesund, Tullgarn mfl
Referensnummer: 0218/22
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.1.4)Kort beskrivning:
Entreprenaden omfattar tillsyn, drift och underhåll av naturmark och besöksanordningar på
Statens fastighetsverks (SFV) markinnehav på tolv områden. Utveckling av
områdena är mer eller mindre pågående under entreprenadtiden, varvid nya besöksanordningar
såsom eldplatser, spänger, skyltar mm kan komma att ingå.
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)45111220 Röjning av ris och buskar
77200000 Skogstjänster
77210000 Skogsavverkning
77311000 Skötsel av trädgårdar och parker
77312000 Ogräsröjning
77313000 Parkskötsel
77314000 Markskötsel
90910000 Städning
92533000 Tjänster i naturreservat
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Statens fastighetsverks (SFV) markinnehav i tolv områden. Utveckling av
50767-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Plantering och skötsel av grönområden
Tjänster
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.6.
Information om delar
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111220 Röjning av ris och buskar, 77200000 Skogstjänster, 77210000 Skogsavverkning, 77311000 Skötsel av trädgårdar och parker, 77312000 Ogräsröjning, 77313000 Parkskötsel, 77314000 Markskötsel, 90910000 Städning, 92533000 Tjänster i naturreservat
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen