Tjenesteydelser - 519852-2022
Danmark-Helsingør: Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
2022/S 184-519852
Udbudsbekendtgørelse
Tjenesteydelser
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Udbud af teknisk rådgivning for klimatilpasning - Helsingør Bykerne
II.1.2)Hoved-CPV-kode
71000000 Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed
II.1.4)Kort beskrivelse:
Helsingør Kommune og Forsyning Helsingør vil indgå en rådgiveraftale om varetagelse af udarbejdelsen af en helhedsplan, der overordnet består af to ligeværdige temaer, hhv. byrumsdesign og klimatilpasning. Helsingør Kommune skal udføre byrumsprojekt, og Forsyning Helsingør skal udføre klimatilpasning. Forsyning Helsingør skal ligeledes udføre et fjernvarmeprojekt i bykernen, men fjernvarmeprojektet er ikke en del af dette udbud. Der vil dog være brug for at koordinere med fjernvarmeprojektet.
Helsingør Kommune og Forsyning Helsingør har indgået et samarbejde om byrumsdesign og klimatilpasning. Rådgiveren skal således varetage helhedsplanen på begge dele af projektet og sikre sammen-hæng mellem byrum og klimatilpasning.
II.1.5)Anslået samlet værdi
Værdi eksklusive moms: 3 000 000.00 DKK
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Udbuddet gennemføres som et begrænset udbud iht. udbudslovens §§ 58-60. Udbuddet gennemføres på www.eu.eu-supply.com Udbud 307833 - Udbud af teknisk rådgivning for klimatilpasning - Helsingør Bykerne