Bekendtgørelse om indgåede kontrakter
Resultat af udbudsproceduren
Retsgrundlag:
Forordning (EU, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
EU's miljømærke og grønne offentlige udbud — interessentrepræsentation — tre partier
Sagsnr.: ENV/2021/OP/0005
II.1.2)Hoved-CPV-kode90700000 Tjenester på miljøområdet
II.1.4)Kort beskrivelse:
Interessentrepræsentation er påkrævet for at udføre arbejdet med gennemførelsen af EU's miljømærkeordning, herunder udvikling af kriterier, specifikt på følgende områder: SMV'er, forbrugere og miljø-NGO'er, der er fastsat i EU-miljømærkeforordningen (forordning (EF) nr. 66/2010 af 25.11.2009).
EU’s procedure for udvikling af kriterier for grønne offentlige udbud omfatter også bred høring af interessenter og kræver støtte til NGO’er for at hjælpe dem med at bidrage til denne proces.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
Interessenternes repræsentation: SMV'er (EU's miljømærke og grønne offentlige udbud)
Delkontraktnr.: 1
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)90700000 Tjenester på miljøområdet
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Parti 1 - Interessenternes repræsentation: SMV'er (EU's miljømærke og grønne offentlige udbud).
Interessenternes repræsentation: Forbrugerorganisationer (EU's miljømærke)
Delkontraktnr.: 2
Party 2 - Interessentrepræsentation: forbrugerorganisationer (EU's miljømærke).
Interessenternes repræsentation: Miljø-NGO'er (EU's miljømærke og grønne offentlige udbud).
Delkontraktnr.: 3
Party 3 - Interessentrepræsentation: Miljø-NGO'er (EU's miljømærke og grønne offentlige udbud).
II osa: Ese
II.1)Hanke kogus või ulatus
II.1.1)Nimetus:
ELi ökomärgis ja keskkonnahoidlik riigihange – Sidusrühmade esindatus – 3 osa
Viitenumber: ENV/2021/OP/0005
II.1.2)CPV põhikood90700000 Keskkonnateenused
II.1.4)Lühikirjeldus:
Sidusrühmade esindatus on vajalik ELi ökomärgise süsteemi rakendamise alase tegevuse, sh kriteeriumide väljatöötamise läbiviimisel eelkõige järgmistes valdkondades: ELi ökomärgise määruses (25. novembri 2009 määrus (EÜ) nr 66/2010) sätestatud VKEd, tarbijad, valitsusvälised keskkonnaorganisatsioonid.
ELi keskkonnahoidliku riigihanke (edaspidi GPP) kriteeriumide väljatöötamise protsess hõlmab ka laialdast konsulteerimist sidusrühmadega ning vajab valitsusväliste keskkonnaorganisatsioonide toetamist, et aidata neil kõnealusesse protsessi panustada.
II.1.6)Teave osade kohtaHankeleping on jaotatud osadeks: jah
II.2)Kirjeldus
II.2.1)Nimetus:
Sidusrühmade esindatus: VKEd (ELi ökomärgis ja GPP)
Osa nr: 1
II.2.2)CPV lisakood(id)90700000 Keskkonnateenused
II.2.4)Hanke kirjeldus:
1. osa - Sidusrühmade esindatus: VKEd (ELi ökomärgis ja GPP).
Sidusrühmade esindatus: tarbijaorganisatsioonid (ELi ökomärgis)
Osa nr: 2
2. osa - Sidusrühmade esindatus: tarbijaorganisatsioonid (ELi ökomärgisl).
Sidusrühmade esindatus: valitsusvälised keskkonnaorganisatsioonid (ELi ökomärgis ja GPP).
Osa nr: 3
3. osa - Sidusrühmade esindatus: valitsusvälised keskkonnaorganisatsioonid (ELi ökomärgis ja GPP).