Belgien-Bruxelles: Levering af rådgivningstjenester, herunder til udformning, udvikling, gennemførelse, overvågning og evaluering af strukturreformer i EU-medlemsstater
2020/S 213-520767
Denne bekendtgørelse er kun vejledende
Retsgrundlag:
Forordning (EU, Euratom) nr. 2018/1046
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Levering af rådgivningstjenester, herunder til udformning, udvikling, gennemførelse, overvågning og evaluering af strukturreformer i EU-medlemsstater
Sagsnr.: REFORM/2020/OP/0002-FWC3
II.1.2)Hoved-CPV-kode79000000 Forretningstjenesteydelser: forskrifter, markedsføring, rådgivning, rekruttering, trykning og sikkerhed
II.1.4)Kort beskrivelse:
Levering af rådgivningstjenester til støtte for udformning, udvikling, gennemførelse, overvågning og evaluering af strukturreformer i en eller flere EU-medlemsstater inden for et eller flere politikområder, herunder bl.a. følgende:
— forvaltning og offentlig administration, inklusive digital administration;
— indtægtsadministration og offentlig finansforvaltning;
— bæredygtig vækst og erhvervsmiljø;
— arbejdsmarked, uddannelse, sundhed og sociale tjenesteydelser;
— finanssektoren og adgang til finansiering.
II.1.5)Anslået samlet værdiVærdi eksklusive moms: 374 000 000.00 EUR
II.1.6)Oplysninger om delkontrakterKontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
Maksimalt antal delkontrakter, der kan blive tildelt en tilbudsgiver: 2
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
Rådgivningstjenester til støtte for GD REFORM til gennemførelse af tekniske støtteprojekter
Delkontraktnr.: 1
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)79000000 Forretningstjenesteydelser: forskrifter, markedsføring, rådgivning, rekruttering, trykning og sikkerhed
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Tjenesteydelserne under parti 1 skal leveres gennem en multipel rammekontrakt med genåbning af konkurrencen med højst otte (8) kontrahenter.
Tjenesteydelserne, der leveres i forbindelse med dette parti, kan omfatte levering af teknisk støtte til gennemførelse af tekniske støtteprojekter inden for ethvert reformpolitisk område, jf. punkt II.1.4).
Ekspertstøtte til GD REFORM i forbindelse med udførelsen af dets opgaver
Delkontraktnr.: 2
Tjenesteydelserne under parti 2 skal leveres gennem en multipel rammekontrakt efter kaskadeprincippet med højst fire (4) kontrahenter.
Typen af tjenesteydelser, der leveres under dette parti, kan omfatte ekspertstøtte til GD for Reform i forbindelse med udførelsen af dens opgaver, herunder bl.a. i forbindelse med gennemførelsen af støtteprogrammet for strukturreformer og dens efterfølgende lovgivning samt ad hoc-kommunikations- og it-tjenester.