Base jurídica:
Directiva 2014/24/UE
II.1)Ámbito de la contratación
II.1.1)Denominación:
Konsulttjänster för Data Warehouse och informationslösningar
Número de referencia: STK-2019-1268
II.1.2)Código CPV principal72220000 Servicios de consultoría en sistemas y consultoría técnica
II.1.4)Breve descripción:
Upphandlingen avser förvaltnings- och supportåtagande för Malmö stads Data Warehouse och tillhörande dataextraktions- och dataexponeringslösningar. Upphandlingen avser också konsulttjänster för utveckling av Data Warehouse-lösningar och informationslösningar för dataextraktion, dataexponering, analys, datautforskning och visualisering.
Huvuddelen av lösningarna baseras på teknologier tillhandahållna av Microsoft och Qlik.
II.1.5)Valor total estimado
II.1.6)Información relativa a los lotesEl contrato está dividido en lotes: no
II.2)Descripción
II.2.2)Código(s) CPV adicional(es)72227000 Servicios de consultoría en integración de software
72246000 Servicios de consultoría en sistemas
72266000 Servicios de consultoría en software
72413000 Servicios de diseño de sitios web www
II.2.4)Descripción del contrato: