Meillä on ilo ilmoittaa, että TED-portaalin uusi versio otetaan käyttöön 29. tammikuuta 2024 (alustava päivä, vahvistetaan myöhemmin!). Haluatko tietää enemmän uusista toiminnoista ja tehdyistä parannuksista? Tutustu artikkeliimme, josta saat lisätietoa tärkeimmistä muutoksista ja uusista toiminnoista.
You may get an error message when trying to access the notices listed hereafter. If that is the case, please use the alternative links provided below. We are working on solving the problem. We apologize for the inconvenience.
716246-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:716246-2023:PDFS:FI:HTML
719591-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:719591-2023:PDFS:FI:HTML
724690-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:724690-2023:PDFS:FI:HTML
731050-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:731050-2023:PDFS:FI:HTML
You may also use the following structure to build the URL of the notices concerned:
https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:NNNNNN-2023:PDFS:LL:HTML, (example: https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:719591-2023:PDFS:FI:HTML), but please bear in mind that only the original language version of the notice is available
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Pöytyän kunnan esiopetus, koululais- ja opiskelijakuljetusten hankinta ajalle 1.1.2024-31.7.2025 (sisältää vuoden option mahdollisuuden ajalle 1.8.2025-31.7.2026) / Täydentävä hankinta
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi
60140000 Tilausmatkustajaliikenteen palvelut
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Pöytyän kunta / sivistystoimi pyytää tarjouksia täydentävästä, tilausajoliikenteenä hoidettavasta esiopetus-, koululais- ja opiskelijakuljetusliikenteestä ajalle 1.1.2024-31.7.2025. Hankintaan sisältyy lisäksi mahdollisuus vuoden option käyttämiseen ajalla 1.8.2025-31.7.2026 tilaajan erikseen päättämän mukaisesti.
Hankinta on jaettu seuraaviin osakokonaisuuksiin:
Osakokonaisuus 6 A Muut tarvittavat esiopetus-, koululais- ja opiskelijakuljetukset
Osakokonaisuus 6 B Muut tarvittavat esiopetus-, koululais- ja opiskelijakuljetukset
Tarjouskilpailun osakokonaisuudet / kohteet on kuvattu tarkemmin myöhemmin tarjouspyynnössä sekä tarjouspyynnön liitteessä 1 Palvelukuvaus.
Tarjous tulee tehdä osakokonaisuuksittain siten kuin tarjouspyyntöasiakirjoissa on määritelty. Tarjoaja voi jättää tarjouksen yhteen tai useampaan osakokonaisuuteen. Osatarjouksia osakokonaisuuksien sisällä ei hyväksytä.
Tarjousryhmittymät
Liikenteenharjoittajat voivat kilpailulain 948/2011 puitteissa muodostaa tarjousryhmittymän tehdäkseen yhteisen tarjouksen liikenteen hoitamisesta. Yhteisen tarjouksen tehneet ovat yhteisvastuussa tarjouksesta. Tarjousryhmittymään osallistuvilla yrityksillä on näyttövelvollisuus yhteistyön sallittavuudesta.
Alihankinta
Palveluntuottaja voi hankkia määrittämänsä osan palveluista alihankintana. Mikäli alihankkijoita käytetään, on siitä ilmoitettava tarjouksessa. Alihankkijaksi voidaan hyväksyä vain tarjouspyyntöasiakirjoissa asetetut vaatimukset täyttävä liikennöitsijä. Tarjoaja vastaa alihankkijansa / alihankkijoidensa toimista ostajalle kuin omistaan. Alihankinnan osuus toimeksiannon suorittamisesta voi olla enintään 30 % sopimuksen arvosta.
Kalustoa, henkilöstöä ja palvelua koskevat sekä muut vaatimukset ovat tarjouspyynnössä esitetyn lisäksi kuvatut muissa tarjouspyyntöasiakirjoissa.
Lainsäädännön ja tämän nojalla annettujen määräysten muuttuessa ovat tarjouspyyntöasiakirjoissa asetetut vaatimukset kulloinkin voimassa olevan sääntelyn mukaiset.
Hankintayksikkö järjestää esiopetus-, koululais- ja opiskelijakuljetukset ensisijaisesti olemassa olevaa reittiliikennettä käyttäen. Mikäli reittiliikenteen reitti ja / tai aikataulu eivät sovellu kuljetusten toteuttamiseen, tai oppilaan kuljettamiselle on sivistyslautakunnan hyväksymissä esiopetus-, koululais- ja opiskelijakuljetusten järjestämisen periaatteissa hyväksytty peruste, järjestetään kuljetukset tilausajoina. Esiopetus-, koululais- ja opiskelijakuljetusten tilausajoina hankittavia, osakokonaisuuksia 1-5, 7 koskevat sopimukset ovat allekirjoitetut ja voimassa ajalla 1.8.2022-31.7.2025 (sivistyslautakunta 15.12.2021 § 146, 9.2.2022 § 6 ja 9.3.2022 § 24), joten hankintakilpailutus koskee tarvittavia, täydentäviä kuljetuksia.
Hankintakilpailutus ja tämän perusteella tehtävä päätös eivät koske muita kunnan järjestämiä kuljetuksia.
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvo
II.1.6)Osia koskevat tiedot
Tämä sopimus on jaettu osiin: kyllä
Tarjoukset voivat koskea kaikkia osia
II.2)Kuvaus
II.2.1)Nimi:
Osa nro: 6 A
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Ks. tarjouspyynnön liite 1 Palvelukuvaus ja muut tarjouspyyntöasiakirjat.
Osa nro: 6 B