Oikeusperusta:
Direktiivi 2014/24/EU
I kohta: Hankintaviranomainen
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Tilintarkastuspalvelut, Mikkelin kaupunki
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi79210000 Kirjanpito- ja tilintarkastuspalvelut
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Tarjouspyyntö koskee tilikausien 2024–2027 sekä optiokaude (2028 - 2029) kuntalain 122 § mukaisen julkisen hallinnon ja talouden tilintarkastuksen suorittamista Mikkelin kaupungissa ja Mikkelin kaupungin tytäryhtiöissä. Optiokausi otetaan käyttöön Mikkelin kaupungin erillisellä päätöksellä. Tarjouspyyntö sisältää myös Mikkelin kaupungin tarkastuslautakunnan sihteerin tehtävät.
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvoArvo ilman alv:tä: 500 000.00 EUR
II.1.6)Osia koskevat tiedotTämä sopimus on jaettu osiin: ei
II.2)Kuvaus
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)79210000 Kirjanpito- ja tilintarkastuspalvelut
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Tarjouspyyntö koskee tilikausien 2024–2027 sekä kahden optiovuoden kuntalain 122 § mukaisen julkisen hallinnon ja talouden tilintarkastuksen suorittamista Mikkelin kaupungissa ja Mikkelin kaupungin tytäryhtiöissä. Tarjouspyyntö sisältää myös Mikkelin kaupungin tarkastuslautakunnan sihteerin tehtävät.
Tilintarkastuskertomuksen lisäksi tilintarkastajan odotetaan antavan tarkastuslautakunnalle vuosittain vähintään yhden (1) kirjallisen väliraportin sekä loppuraportin.
Tilintarkastusyhteisö valitaan tarkastuslautakunnan esityksestä. Päätöksen tekee kaupunginvaltuusto. Kuntalain 122 § mukaisesti valtuusto valitsee hallinnon ja talouden tarkastamista varten tilintarkastusyhteisön. Yhteisön on määrättävä vastuunalaiseksi tilintarkastajaksi JHT-tilintarkastaja, joka toimii tehtävässään virkavastuulla. Kunnan tytäryhteisön tilintarkastajaksi on valittava kunnan tilintarkastusyhteisö, jollei tästä poikkeamiseen ole perusteltua, tarkastuksen järjestämiseen liittyvää syytä. Kukin yhteisö valitsee vastuunalaisen tilintarkastajan omissa toimielimissään, ja palveluntarjoaja tekee myös kirjalliset hankintasopimukset erikseen kunkin tytäryhtiön kanssa.
Mikkelin kaupungin yhdeksänjäsenisen tarkastuslautakunnan tehtävät on määritelty kuntalain 121 §:ssä. Tarkastuslautakunnalla ei ole omaa erillistä henkilökuntaa. Tilintarkastajan tehtävistä säädetään kuntalain 123 §:ssä.
Mikkelin kaupunki on ulkoistanut kirjanpidon ja palkanlaskennan Meidän IT ja talous Oy:lle. Tarjouspyynnön liitteenä on linkit v. 2022 tilinpäätökseen ja 2023 talousarvioon.
Lisätieto:
Sisäisen tarkastuksen palvelut Mikkelin kaupunki hankkii ostopalveluna. Nykyinen sisäisen tarkastuksen palvelusopimus on voimassa 14.5.2024 asti, palvelu tullaan kilpailuttamaan loppuvuodesta 2023