Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Tvättjänst inom avdelningen för äldreomsorg på Södermalms Stadsdelsförvaltning
Referensnummer: Dnr SÖD 2023/343
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod85311100 Äldreomsorg
II.1.4)Kort beskrivning:
Uppdraget omfattar hämtning av tvätt hos hushåll, transport till leverantörens tvätteri, sortering,
vattentvätt, torkning och vikning samt leverans av färdig tvätt tillbaka till hushållet.
Även strykning av kläder ingår. Även akut tvätt ska kunna utföras.
Verksamheten ska bedrivas i enlighet med de allmänna mål och riktlinjer som gäller för äldreomsorg
och hemtjänst i Stockholms stad. Se vidare Krav på tjänsten.
För närvarande omfattar tjänsten tvätt åt ca 285 hushåll .Hur ofta dessa får tvättservice varierar, vissa hushåll har denna service en gång per vecka, andra varannan eller var tredje vecka.
Med normalstor tvättsäck avses en säck som väger upp till 6,4 kg.
Uppskattade antal tvättar inkl. hämtningar/utkörningar 400 st/månad.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 7 000 000.00 SEK
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)85311100 Äldreomsorg
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
98311000 Tvättinsamling
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen: