Det glæder os at kunne fortælle, at den nye version af TED-portalen bliver lanceret den 29. januar 2024 (skal bekræftes!) Er du interesseret i at få information om de nye funktioner og forbedringer og fordelene for brugerne? Gå ind og læs vores artikel – så bliver du klogere på det hele.
There are some bugs affecting the way eForms notices are displayed. We are working on solving the problem. In the meanwhile, please check our dedicated page for more information and guidance.
Tjenesteydelser - 524813-2020
Danmark-København: It-tjenester: rådgivning, programmeludvikling, internet og support
2020/S 214-524813
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter
Resultat af udbudsproceduren
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Kontrakt om levering, drift og vedligeholdelse af video4-løsningen
Sagsnr.: 2019-8302-0003
II.1.2)Hoved-CPV-kode
72000000 It-tjenester: rådgivning, programmeludvikling, internet og support
II.1.4)Kort beskrivelse:
Kontrakten omhandler opgradering/udskiftning af den eksisterende videokonferenceløsning (Video3), der består af ca. 241 lokaler/videoinstallationer på tværs af Danmark inkl. Bornholm og Færøerne, så løsningen i videst muligt omfang baseres på funktionalitet og løsningsdesign, der er standard i markedet (Video4).
Kontrakten omfatter endvidere efterfølgende drift, vedligeholdelse og support af video4.
Kontrakten omhandler endelig drift, vedligeholdelse og support af video3, indtil den er blevet udskiftet med / opgraderet til video4.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: nej
II.2)Beskrivelse
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
32320000 Fjernsynsudstyr og av-udstyr
32321200 Av-udstyr
32410000 Lokalnet
45300000 Udførelse af bygningsinstallationer
71248000 Projektledelse og –dokumentation
72212515 Udvikling af programmel til videokonferencer
32232000 Videokonferenceudstyr
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet:
Den eksisterende løsning (Video3) er en national videokonferenceløsning i Danmark, inklusive Bornholm og Færøerne, på tværs af justitsområdet (Danmarks Domstole, anklagemyndigheden, Rigspolitiet og Kriminalforsorgen). Den består af ca. 241 lokaler/videoinstallationer i retssale og mindre videokonferencerum, der er geografisk fordelt ud over hele landet – primært hos ovennævnte myndigheder.
Video3-løsningen blev oprindeligt udviklet/udrullet i 2013-2014 og optimeret i 2015-2016. Den er i dag meget stabil, men indeholder udgåede komponenter.
Kontrakten omfatter overordnet følgende ydelser:
A) levering af en ny/opgraderet videokonferenceløsning, benævnt video4-løsningen
B) drift, vedligeholdelse og support samt videreudvikling af video4-løsningen og
C) transition, drift, vedligeholdelse og support af video3-løsningen (indtil driftsprøven for video4-løsningen påbegyndes)
Ad A): Kontrakten omhandler levering af en ny/opgraderet videokonferenceløsningen (video4- løsningen). Ambitionen er, at kombinationen af anvendelse af standardfunktionalitet og en lav grad af kompleksitet skal fremtidssikre video4-løsningen, så den har en høj kvalitet, og så det bliver nemmere og billigere at udskifte udgåede komponenter og løbende holde løsningen ajour med videokonferencemarkedets udvikling.
Video4-løsningen omfatter alt, hvad der er nødvendigt for at få en funktionsdygtig og velfungerende video4-løsning.
Det forventes, at leverandøren genbruger dele af video3-løsningen, herunder fx skærme, projektorer og kabling, i det omfang det vurderes hensigtsmæssigt.
Udrulningen af video4-løsningen sker i 5 delleverancer, hvor den første udgør en pilot, og i samme takt udfases video3-løsningen, idet de elementer fra video3-løsningen, leverandøren vælger at genbruge/videreføre (fx skærme, projektorer og kabling), bliver til en del af video4-løsningen, når en delleverance godkendes (Overtagelsesdag).
Ad B): Kontrakten omfatter endvidere den efterfølgende drift, vedligeholdelse og support samt videreudvikling af video4-løsningen. Dette omfatter eksempelvis overvågning af video4-løsningen, fejlsøgning og -retning samt opdatering af codec, software mv.
Kunden har i kontraktperioden mulighed for at købe såkaldte supplerende ydelser, fx udvidelse af video4-løsningen med flere nær- og fjernender, ligesom kunden har mulighed for at tilkøbe ikke på forhånd definerede ydelser i form af ændringer og videreudvikling samt konsulentbistand.
Ad C): Kontrakten omfatter også drift, vedligeholdelse og support af video3-løsningen, indtil driftsprøven for video4-løsningen påbegyndes.
Video3-løsningen fungerer som anført ovenfor i dag godt og stabilt. Det ændrer dog ikke ved, at visse dele af løsningen er forholdsvis kompleks, og at forældede dele af løsningen skal udfases i takt med udrulning af video4-løsningen.
Leverandørens forpligtelser i relation til video3-løsningen går derfor navnlig på at videreføre video3-løsningen, indtil video4-løsningens driftsprøve påbegyndes. Det indebærer, at leverandøren skal drive video3-løsningen videre, sådan som den overtages (der er dog kun krav om overvågning af centralt udstyr), så den fortsat kan benyttes af kunden. Leverandøren er ikke underlagt servicemål for video3-løsningen, og al vedligeholdelse af video3-løsningens nær- og fjernender sker efter aftale og efter dokumenteret tids- og materialeforbrug.
Kunden ønsker med denne mekanisme at sikre, at leverandøren har sit primære fokus på levering og drift af video4-løsningen, og at leverandøren ikke bruger væsentlige ressourcer på at sætte sig ind i og stå på mål for video3-løsningen, der er under udfasning.