Het is bijna zover: de nieuwe versie van het TED-portaal wordt op 29.1.2024 in gebruik genomen (let op: de datum is nog onder voorbehoud!) Bent u benieuwd naar de nieuwe functies en verbeteringen en de voordelen voor de gebruikers? Lees ons artikel en kom meer te weten over de belangrijkste wijzigingen en nieuwe functies.
You may get an error message when trying to access the notices listed hereafter. If that is the case, please use the alternative links provided below. We are working on solving the problem. We apologize for the inconvenience.
716246-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:716246-2023:PDFS:FI:HTML
719591-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:719591-2023:PDFS:FI:HTML
724690-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:724690-2023:PDFS:FI:HTML
731050-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:731050-2023:PDFS:FI:HTML
You may also use the following structure to build the URL of the notices concerned:
https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:NNNNNN-2023:PDFS:LL:HTML, (example: https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:719591-2023:PDFS:FI:HTML), but please bear in mind that only the original language version of the notice is available
II.1)Omvang van de aanbesteding
II.1.1)Benaming:
Kunniamerkit
II.1.2)CPV-code hoofdcategorie
18512200 Medailles
II.1.4)Korte beschrijving:
Suomen Valkoisen Ruusun (SVR) ja Suomen Leijonan (SL) ritarikuntien kanslia vastaa Suomen kahden suurimman ritarikunnan kunniamerkkien antamisen valmisteluista. Tasavallan presidentti ritarikuntien suurmestarina yksin päättää kunniamerkkien antamisesta.
Ritarikuntien kunniamerkkejä on yhteensä 17 erilaista. Näiden lisäksi kuudella kunniamerkillä miesten ja naisten merkit ovat osin erilaisia. Osa merkeistä voidaan lisäksi varustaa soljella. Hankinta on kokonaisuus, joka kattaa paitsi itse varsinaisen kunniamerkin, niin myös siihen kuuluvat pienoiskunniamerkit, kunniamerkkitunnukset sekä -laatat. Kunniamerkkiin kuuluu myös paikoilleen asennettu kunniamerkkinauha. Jokaiseen tuotekokonaisuuteen kuuluu myös soveltuva kunniamerkkirasia tai -kotelo.
Vuosittain annetaan yhteensä noin 5 000 kunniamerkkiä. Koska SVR:n ja SL:n kunniamerkit ovat tasavallan presidentin antama virallinen valtiollinen tunnustuksen osoitus, asettaa se annettaville kunniamerkeille ja niihin liittyville muille osille poikkeuksellisen korkeat laatu- ja toimitusvarmuusvaatimukset. SVR:n ja SL:n ritarikuntien kunniamerkeistä on säädetty asetuksilla (SVR:n johtosääntö vuodelta 1919 ja SL:n perustamisasetus vuodelta 1942).
Kuvat eri kunniamerkeistä, niiden pienoiskunniamerkeistä, kunniamerkkitunnuksista ja -laatoista ovat nähtävillä ritarikuntien verkkosivuilla www.ritarikunnat.fi (https://ritarikunnat./kunniamerkit-rk/ladattavat-kunniamerkkien-kuvat/). Kunniamerkkien ominaisuuksista on säädetty myös Suomen Valkoisen Ruusun ritarikunnan ohjesäännössä sekä asetuksessa Suomen Leijonan ritarikunnan perustamisesta (https://ritarikunnat.fi/ritarikunnat/ohjesaanto-ja-asetus/).
Sopimus kunniamerkkien hankinnasta tehdään vuosille 2024-2025. Sopimukseen sisältyy optiona sopimuksen jatkaminen enintään kahdella (2) enintään kahden (2) vuoden pituisella optiokaudella. Tilaaja ilmoittaa kirjallisesti optiokausi kerrallaan sopimuksen mahdollisesta jatkamisesta viimeistään kolme (3) kuukautta ennen kyseisen optiokauden alkua. Optioiden käyttö on yksin tilaajan harkinnassa.
Katso myös kohta Hankinnan kuvaus.
Hankintayksikkö ei tee sopimusta suorahankinnasta ennen kuin valitusaika on kulunut.
II.1.6)Inlichtingen over percelen
Verdeling in percelen: neen
II.2)Beschrijving
II.2.2)Aanvullende CPV-code(s)
63120000 Opslag- en magazijndiensten
60161000 Pakketvervoer
II.2.4)Beschrijving van de aanbesteding:
Ritarikuntien kunniamerkkejä on yhteensä 17 erilaista. Näiden lisäksi kuudella kunniamerkillä miesten ja naisten merkit ovat osin erilaisia. Osa merkeistä voidaan lisäksi varustaa soljella. Hankinta on kokonaisuus, joka kattaa paitsi itse varsinaisen kunniamerkin, niin myös siihen kuuluvat pienoiskunniamerkit, kunniamerkkitunnukset sekä -laatat. Kunniamerkkiin kuuluu myös kunniamerkkinauha, jonka tulee olla paikoilleen asennettuna. Jokaiseen tuotekokonaisuuteen kuuluu myös soveltuva kunniamerkkirasia tai -kotelo. Vuosittain annetaan yhteensä noin 5 000 kunniamerkkiä.
Koska SVR:n ja SL:n kunniamerkit ovat tasavallan presidentin antama virallinen valtiollinen tunnustuksen osoitus, asettaa se annettaville kunniamerkeille ja niihin liittyville muille osille poikkeuksellisen korkeat laatu- ja toimitusvarmuusvaatimukset. SVR:n ja SL:n ritarikuntien kunniamerkeistä on säädetty asetuksilla (SVR:n johtosääntö vuodelta 1919 ja SL:n perustamisasetus vuodelta 1942). Kuvat eri kunniamerkeistä, niiden pienoiskunniamerkeistä, kunniamerkkitunnuksista ja -laatoista ovat nähtävillä ritarikuntien verkkosivuilla ritarikunnat.fi (https://ritarikunnat./kunniamerkit-rk/ladattavat-kunniamerkkien-kuvat/). Kunniamerkkien ominaisuuksista on säädetty myös Suomen Valkoisen Ruusun ritarikunnan ohjesäännössä sekä asetuksessa Suomen Leijonan ritarikunnan perustamisesta (https://ritarikunnat.fi/ritarikunnat/ohjesaanto-ja-asetus/).
Kunniamerkkejä annetaan vuosittain noin 5 000 kappaletta jakautuen karkeasti seuraavasti:
SVR SR ketjuin 3 kpl
Suuristit (SVR ja SL yhteensä) 20 kpl
Komentaja I (SVR ja SL yhteensä) 40 kpl
Komentaja (SVR ja SL yhteensä) 120 kpl
Ritarimerkki I (SVR ja SL yhteensä) 500 kpl
SL PF 15 kpl
Ritarimerkit (SVR ja SL yhteensä) 900 kpl
Ansioristit (SVR ja SL yhteensä) 1 100 kpl
SVR M I kr 1 000 kpl
SVR M I 1 100 kpl
SVR M 300 kpl
Kunniamerkkikohtaiset tarkat määrät vaihtelevat vuosittain jonkin verran. Poikkeuksellisesti voi tulla tarpeita nostaa merkittävästi jonkin kunniamerkin vuosittaista antamismäärää. Toimittajalta edellytetään riittävää toimitusvarmuutta ja joustavuutta mahdollisesti muuttuvissa tilanteissa. Kaikkien kunniamerkkien, niihin liittyvien nauhojen ja muiden tuotteiden tulee olla laadullisesti korkeatasoisia.
Toimitusvarmuus on oleellinen kriteeri kunniamerkkien hankintaa valmisteltaessa. Valtiollinen palkitseminen on osa tasavallan presidentin ulkopoliittista toimintaa sekä valtiollista diplomatiaa. Ulkopolitiikassa palkitsemistarpeet voivat olla äkillisiä, ja kunniamerkkien toimittajalta vaaditaan joustavuutta. Myös poikkeus- ja kriisitilanteet voivat luoda äkillisiä palkitsemistarpeita, jolloin jonkin tai joidenkin kunniamerkkien tarve kasvaa merkittävästi. Toimittajan on pystyttävä reagoimaan muuttuneisiin tuotanto- ja toimitustarpeisiin nopeasti.
Valtiollisen palkitsemisen rooli korostuu Suomea ja suomalaisia kohtaavien kriisien johdosta. Esimerkiksi isänmaata puolustavia sotilaita tai pandemian hallintaan osallistuvaa hoitohenkilöstöä voidaan palkita valtiollisilla kunniamerkeillä isänmaan hyväksi tehdystä työstä. Kriisitilanteet voivat kuitenkin vaikuttaa myös kunniamerkkien valmistukseen. Toimittajalla tulee olla huoltovarmuussuunnitelma, joka varmistaa kunniamerkkien saatavuuden jopa laajemmissa volyymeissä myös kriisitilanteissa.
Kunniamerkit annetaan tiettyinä päivinä (pääosin 4.6. noin 1 000 kpl ja 6.12. noin 4 000 kpl), jolloin toimittajan on aina kyettävä toimittamaan kunniamerkit tilaussopimuksessa tarkemmin sovittuihin aikoihin mennessä. Toimittajan tulee myös pystyä tarvittaessa toimittamaan pienempiä täydennyseriä varastostaan enintään viiden arkipäivän sisällä. Tämä edellyttää varmuusvaraston ylläpitämistä toimittajan tiloissa. Varmuusvaraston koko on vähintään 25 % vuotuisesta kunniamerkkitilauksesta.
Toimittaja vastaa myös kunniamerkkien toimittamisesta Ritarikuntien tiloihin.