2. Cazierul judiciar al op ec și al membrilor organului de administrare, de conducere sau de supraveghere a respectivului operator economic, sau a celor ce au putere de reprezentare, de decizie sau de control în cadrul acestuia, așa cum rezulta din certificatul constatator emis de O.N.R.C./Actul constitutiv;
5. Alte doc edificatoare după caz.
În cazul în care în țara de origine sau țara în care este stabilit ofertantul/terțul susținător/subcontractantul nu se emit documente de natura celor prevăzute mai sus sau respectivele documente nu vizează toate situațiile prevăzute la art.164, 165 și 167, în conformitate cu prevederile art.168 alin. (3 din Legea 98/2016 privind achizitiile publice), AC va accepta o declarație pe proprie răspundere sau, dacă în țara respectivă nu există prevederi legale referitoare la declarația pe propria răspundere, o declarație autentică dată în fața unui notar, a unei autorități administrative sau judiciare sau a unei asociații profesionale care are competențe în acest sens. Documentele emise în altă lb decât lb română vor fi însoțite de o traducere autorizată în lb română. În cazul în care oferta este depusă de o asociere, fiecare asociat (inclusiv liderul), terț susținător sau subcontractant va prezenta un DUAE. Documentele justificative solicitate conform celor de mai sus se vor prezenta de către fiecare asociat în parte în caz de ofertă comună, iar în caz de subcontractare atât de ofertant, cât și de subcontractant/ţi, iar în cazul ofertei susținute de terț/i documentele se vor prezenta atât de ofertant, cât și de terțul/ii susținător/i. În ceea ce privește evitarea conflictului de interese, autoritatea contractanta va lua masurile necesare pentru a preveni, identifica și remedia situațiile de conflict de interese, în scopul evitării denaturării concurentei și al asigurării tratamentului egal pentru toți op ec. În aplicarea art. 58-63 din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice, AC precizează numele persoanelor din cadrul I.N.C.A.S. Bucuresti:
Catalin NAE – Director General;Fanica ENE - Director Economic;Ionut LOM – Director Tehnic;Sorin Marius PALALAU – Director Politici Institutionale;Colorian Emanuel LEON - Sef Compartiment Administrare-Patrimoniu/Responsabil Investitii;Marilena Corina BALAURU – Sef Colectiv Achizitii Publice/Responsabil Achizitii Proiect „TGA”;Cornelia COSTEA – Consilier Achizitii Publice;Ioan TOMA – Consilier Juridic;Emil COSTEA – Director Proiect “TGA”;Radu BOGATEANU – Responsabil Tehnic “TGA”;Emilian Claudiu FLOREA – Responsabil Financiar “TGA”;Irina Carmen ANDREI – Responsabil Comunicare “TGA”;Alexandra CHIVU si Arinel Stefan PALAS –Membru in Echipa de Implementare “TGA”.
În cazul în care nu pot fi adoptate masuri de remediere, ofertanții, terții susținători și subcontractanții care se afla în vreuna din situațiile prevăzute la art. 59-60 din Legea nr. 98/2016 privind atribuirea contractelor de achiziție publică, cu persoane care dețin funcții de decizie în cadrul AC vor fi excluși din procedura de atribuire.
Nota: a) Incadrarea intr-una din situatiile prevazute la art.164, 165 si 167 din Legea 98/2016, atrage excluderea ofertantului din procedura de achizitie publica.
b) Daca exista incertitudini referitoare la situatia unui op ec, AC are dreptul sa solicite informatii direct de la autoritatile competente.
c) Pt ofertantii nerezidenti, în conformitate cu prevederile art.168 alin. (3) din Legea 98/2016 privind achizitiile publice în cazul în care în tara de origine sau în tara în care este stabilit ofertantul/candidatul nu se emit documente de natura celor prevazute la alin. (1) sau respectivele documente nu vizeaza toate situatiile prevazute la art. 164, 165 si 167, autoritatea contractanta are obligatia de a accepta o declaratie pe propria raspundere sau, daca în tara respectiva nu exista prevederi legale referitoare la declaratia pe propria raspundere, o declaratie autentica data în fata unui notar, a unei autoritati administrative sau judiciare sau a unei asociatii profesionale care are competente în acest sens.
d) Doc se vor prezenta însotite de traducerea autorizata a acestora in lb romana. ATENTIE! 1. Nedepunerea DUAE odată cu oferta (inclusiv pentru asociat/terț susținător) atrage respingerea acesteia ca inacceptabilă. 2. Se vor depune, odata cu DUAE, urmatoarele documente : angajamentul ferm al tertului sustinator din care rezulta modul efectiv in care se va materializa sustinerea acestuia, a acordului de subcontractare si/sau a acordului de asociere, dupa caz. Nedepunerea odata cu oferta, a DUAE, a angajamentului ferm al tertului sustinator din care rezulta modul efectiv in care se va materializa sustinerea acestuia, sau după caz, a acordului de subcontractare si/sau a acordului de asociere, atrage respingerea acesteia ca inacceptabila.
In vederea verificarii informatiilor cuprinse in DUAE, conform art. 196 din Legea nr. 98/2016, autoritatea contractanta solicita ofertantului clasat pe primul loc dupa aplicarea criteriului de atribuire sa prezente documente justificative actualizate prin care să demonstreze îndepl tuturor criteriilor de calificare şi selecţie, în conformitate cu informaţiile cuprinse în DUAE, cum ar fi:
- pentru op ec roman: certificat constatator eliberat de Oficiul Registrului Comertului de pe langa Tribunalul competent teritorial.
Din certificatul constatator/extrasul de registru prezentat trebuie sa rezulte:
a) obiectul de activitate al ofertantului; obiectul contractului trebuie sa aiba corespondent în CAEN din certificatul constatator emis de ONRC; b) starea ofertantului; c) persoanele care reprezinta ofertantul în relatia cu tertii.
Informatiile cuprinse în acest document, trebuie sa fie reale/actuale la data prezentarii.
Nota: Se permite dovedirea capacitatii de exercitare a activitatii profesionale si prin prezentarea certificatului constatator emis de catre ONRC în forma electronica, prin intermediul serviciului online InfoCert, avand încorporata, atasata sau logic asociata semnatura electronica extinsa.
- pentru op ec romani: op ec ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de inregistrare in conditiile legii din tara de rezidenta, sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit, ca nu se afla in niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii precum și faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului;
- pentru op ec straini: Op ec straini ce depun oferta trebuie sa dovedeasca o forma de înregistrare in conditiile legii din tara de rezidenta, sa reiasa ca operatorul economic este legal constituit ca nu se afla in niciuna dintre situatiile de anulare a constituirii precum si faptul ca are capacitatea profesionala de a realiza activitatile care fac obiectul contractului.
Documentele emise in alta limba decat lb romana se vor prezenta însotite de traducerea autorizata a acestora in lb romana.
Modalitatea de indeplinire:
Completare DUAE, urmand ca documentul justificativ, respectiv certificat ONRC sau pentru of straini document echivalent emis in tara de rezidenta, sa fie prezentat doar la solicitarea AC, la finalizarea evaluarii of, de catre ofertantul clasat pe primul loc.
NOTA: 1. În cazul unei oferte comune fiecare participant la asociere trebuie sa prezinte doc justif solicitate conform art. 196 din Legea nr. 98/2016 din care sa rezulte îndepl criteriilor de calificare privind capacitatea de exercitare a activitatii profesionale pentru partea din contract pe care o realizeaza.
2. In situația în care vor fi executate părți din contract de către subcontractanți, dovada înregistrării și corespondența activităților principale/secundare din cadrul acestuia cu obiectul achiziției se va prezenta obligatoriu și de către subcontractanți, pentru partea din contract pe care o vor realiza.