Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Inköp av avfallskärl och tillbehör
Referensnummer: UH-2023-056
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
II.1.4)Kort beskrivning:
I upphandlingen ingår inköp och leverans av FNI avfallskärl, reservdelar och tillbehör. Även avfallskärl och tillbehör (ex. korgar och ställning) till matavfallsinsamling via papperspåsar ingår i uppdraget.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 24 000 000.00 SEK
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2)Beskrivning
II.2.1)Benämning på upphandlingen:
Anbudssumma anbudsområde 1 FNI kärl och tillbehör
Del nr: 1
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
44616200 Avfallstunnor
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Upphandlingens värde beräknas till ca 24 Mkr under hela avtalsperioden och fördelat enlig nedan:
Avtalsområde 1: 16 300 000 kr
Avtalsområde 2: 5 200 000 kr
Option: 2 500 000 kr
Den upphandlande myndigheten garanterar dock ingen specifik volym då den verkliga volymen både kan överstiga samt understiga angivna volymer.
Anbudssumma anbudsområde 2 kärl och tillbehör
Del nr: 2