Bekanntmachung vergebener Aufträge
Ergebnisse des Vergabeverfahrens
Rechtsgrundlage:
Richtlinie 2014/24/EU
II.1)Umfang der Beschaffung
II.1.1)Bezeichnung des Auftrags:
Opetushallitus - IT-konsultointi 2021-2025 (DPS) - Ylläpito-, Kehitys- ja jatkokehityspalvelut - Opetushallituksen ja sen erillisyksikköjen verkkopalvelut
Referenznummer der Bekanntmachung: 3787-2021
II.1.2)CPV-Code Hauptteil72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
II.1.4)Kurze Beschreibung:
Hankinnan kohteena oli OPH:n nykyisen Drupal-julkaisujärjestelmän käyttö-, ylläpito- ja jatkokehitystä kokonaispalveluna (SaaS, Software as a Service). Sopimus koskee lisäksi OPH:n erillisyksiköiden sivustojen toteuttamista ja niiden ylläpitoa ja jatkokehitystä.
II.1.6)Angaben zu den LosenAufteilung des Auftrags in Lose: nein
II.2)Beschreibung
II.2.2)Weitere(r) CPV-Code(s)48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
II.2.4)Beschreibung der Beschaffung:
OPH julkaisi uudistetun Oph.fi-verkkopalvelun kesällä 2019. Uudessa verkkopalvelussa yhdistyivät silloinen Oph.fi, Edu.fi (opettajan palvelu) ja Cimo.fi. Drupal-julkaisujärjestelmällä on toteutettu myös Opetushallituksen ylläpitämät, edelleen erillisinä sivustoina toimivat Educationfinland.fi- sekä Studyinfinland.fi.
Hankinnan kohteena oli OPH:n nykyisen Drupal-julkaisujärjestelmän ylläpito- ja jatkokehitys kokonaispalveluna (SaaS, Software as a Service). Sekä OPH:n Karvin nykyisten sivustojen siirto Drupal-julkaisujärjestelmään sekä YTL:n uusien toteuttaminen.
Hankintayksikkö pyysi tarjouksia koskien Opetushallituksen ja sen kahden erillisyksikön Kansallisen Koulutuksen arviointikeskuksen (Karvi) ja Ylioppilastutkintolautakunnan (YTL) verkkopalvelujen ylläpito-, kehittämis- jatkokehittämispalvelujen hankintaan.
Verkkosivut, joita kilpailutus koski olivat mm.: OPH.fi, Studyinfinland.fi, Educationfinland.fi, Karvi.fi sekä Ylioppilastutkinto.fi.
Hankinnan kohteeseen sisältyvät Drupal-julkaisujärjestelmällä toteutettujen palveluiden tuki-, sovellusylläpito- ja jatkokehityspalvelut sekä käyttö-, kapasiteetti- ja tietoliikennepalvelut.
Kilpailutus koski kahdeksan (8) vuoden sopimuskautta.
Hankintayksikkö valitsi hankintamenettelyn perusteella yhden (1) tarjoajan hankinnan toimittajaksi.
Results of the procurement procedure
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1)Scope of the procurement
II.1.1)Title:
Reference number: 3787-2021
II.1.2)Main CPV code72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
II.1.4)Short description:
II.1.6)Information about lotsThis contract is divided into lots: no
II.2)Description
II.2.2)Additional CPV code(s)48000000 Software package and information systems
II.2.4)Description of the procurement: