Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Direktiv 2009/81/EG
II.1)Beskrivning
II.1.1)Benämning på upphandlingen
Anskaffning av nyTB21 och nyTB12
II.1.2)Typ av upphandling och plats för byggentreprenad, leverans eller utförandeVaror
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning, leverans eller utförande: Sverige
NUTS-kod SE Sverige
II.1.4)Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen:
FMV anskaffar ytterligare motsvarande TB21 och TB12.Denna upphandlingsstrategi beskriver antalsmässigt vad som bedöms rymmas inom ekonomisk ram. På grund av uteblivna beslut (objektsredovisning) kommer antalen i förfrågningsunderlaget anpassas till tillgänglig ekonomi vid publiceringsdatum. Det antal som behöver minskas läggs över på optionerna. Beräknad ekonomisk totalram påverkas ej, endast antalsfördelning mellan optioner och det verkliga antal FMV förfrågar på. Detta görs för att kunna fatta succesiva beslut i väntan på klargörande kring vilken ekonomi som nu kan nyttjas utan ytterligare regeringsbeslut.
II.1.5)Gemensam terminologi vid offentlig upphandlng (CPV-referensnummer)34133110 Tankbilar, 34133110 Tankbilar
II.2)Det slutliga totala värdet av kontraktet/kontrakten
II.2.1)Det slutliga totala värdet av kontraktet/kontraktenVärde: 28175172.00 EUR
Exkl. moms