Meillä on ilo ilmoittaa, että TED-portaalin uusi versio otetaan käyttöön 29. tammikuuta 2024 (alustava päivä, vahvistetaan myöhemmin!). Haluatko tietää enemmän uusista toiminnoista ja tehdyistä parannuksista? Tutustu artikkeliimme, josta saat lisätietoa tärkeimmistä muutoksista ja uusista toiminnoista.
You may get an error message when trying to access the notices listed hereafter. If that is the case, please use the alternative links provided below. We are working on solving the problem. We apologize for the inconvenience.
716246-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:716246-2023:PDFS:FI:HTML
719591-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:719591-2023:PDFS:FI:HTML
724690-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:724690-2023:PDFS:FI:HTML
731050-2023 - https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:731050-2023:PDFS:FI:HTML
You may also use the following structure to build the URL of the notices concerned:
https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:NNNNNN-2023:PDFS:LL:HTML, (example: https://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:719591-2023:PDFS:FI:HTML), but please bear in mind that only the original language version of the notice is available
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
Lymfaterapiapalveluiden hankinta
Viitenumero: HUS 634-2022
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi
85000000 Terveyspalvelut ja sosiaalitoimen palvelut
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Hankinnan kohteena ovat HUS-yhtymän (HUS) hoidossa olevien aikuisten ja lasten manuaaliseen lymfaterapiaan liittyvät palvelut. Lymfaterapiaa annetaan erityisesti Iho- ja allergiasairaalan, Naistenklinikan, Lasten- ja nuorten sairaalan, Syöpäkeskuksen, Puistosairaalan ja Siltasairaalan potilaille. Myös muiden yksiköiden potilailla voi olla tarvetta lymfaterapialle.
Lymfaterapia sisältää kokonaisvaltaisen laadukkaan manuaalisen lymfaterapian. Palveluntuottajasta riippuen lymfaterapia voi sisältää manuaalisen lymfaterapian lisäksi faskiakäsittelyä ja/tai konehoitoa esim. LPG, LymfaTouch, Lympha Press ja VentiPress.
Kokonaisvaltainen lymfaterapia sisältää myös itsehoito-ohjausta myös esim. ihonhoito- ja jumppa-ohjeita sekä kompressiosidonnan jokaisella hoitokerralla. Lisäksi lymfaterapiaan voi sisältyä hoitosuunnitelman mukaisesti potilaan ihon rasvaus tai lääkerasvaus ennen kompressiosidonnan toteutusta.
Lymfaterapian tavoitteena on potilaan omien voimavarojen hyödyntäminen ja kehittäminen niin, että hän selviää mahdollisimman omatoimisesti ja itsenäisesti sairauden tai vamman aiheuttamasta haitasta huolimatta.
Tämä tarjouskilpailu on jatkoa keväällä 2023 suoritettuun hankintaan. Tässä tarjouskilpailussa kilpailutetaan uudelleen osa-alueet, joihin ei aiemmassa kilpailutuksessa saatu tarjouksia tai jotka jouduttiin keskeyttämään.
Tarjouskilpailussa tullaan valitsemaan enintään 55 palveluntuottajaa.
Hankinta on jaettu osiin alla kuvatulla tavalla:
1. HUS Vantaan alue, enintään 10 palveluntuottajaa,
2. HUS Keravan alue, enintään 10 palveluntuottajaa,
3. HUS Porvoon alue, enintään 6 palveluntuottajaa,
4. HUS Pornaisen ja Sipoon alueet, enintään 4 palveluntuottajaa,
5. HUS Askolan, Loviisan ja Lapinjärven alueet, enintään 10 palveluntuottajaa,
6. HUSin alueen ulkopuoliset palveluntuottajat, enintään 15 palveluntuottajaa. Tällaisten palveluntuottajien toimipisteen on sijaittava jossakin HUSin toimialueen naapurikunnassa.
Osa-alueita on kuvattu tarkemmin tässä tarjouspyynnössä liitteineen.
Jokaiselle osa-alueelle valitaan enintään osa-alueen kuvauksessa mainittu määrä palveluntuottajia. Jos tarjouksia saadaan enemmän kuin osa-alueelle määritelty enimmäismäärä, valinta tehdään tarjousvertailulla. Jos tarjouksia saadaan vähemmän kuin osa-alueelle määritelty palveluntarjoajien enimmäismäärä, valitaan palveluntuottajiksi kaikki soveltuvuusvaatimukset täyttävät tarjoajat. Hankintayksikkö varaa kuitenkin mahdollisuuden keskeyttää hankinta yksittäisten tai kaikkien osa-alueiden osalta, mikäli Hankintayksikkö katsoo saatujen tarjousten perusteella, ettei se voi varmistua esimerkiksi palveluiden riittävästä jatkuvuudesta, saatavuudesta tai kattavuudesta osa-alueen sisällä. Arviointiin vaikuttavat osa-aluekohtaisesti mm. palveluntuottajien tarjoamien lymfaterapeuttien kokonaislukumäärä, palveluntuottajien toimipisteiden sijainti, faskiakäsittely- tai alipainehoitomahdollisuus sekä muut palveluntuotantoon vaikuttavat seikat.
Hankinnan ennakoitu arvo on noin 500 000 euroa (alv 0 %). Hankinnan enimmäisarvo on myös 500 000 euroa (alv 0 %).
Hankinta ei sisällä määräostovelvoitetta eikä tuota valituille palveluntuottajille yksinoikeutta palvelun tuottamiseen.
Tilausten tekemisen ehdot ja perusteet on määritelty tarjouspyyntöasiakirjoissa liitteineen.
HUS pidättää itselleen oikeuden hyväksyä tai hylätä tarjoukset, mikäli tarjous ei vastaa tarjouspyyntöä tilaajan edellyttämällä tavalla. Hankinnan keskeyttämiseen sovelletaan hankintalain 125 §:ää.
Hankintasopimus tehdään kahden (2) vuoden määräaikaiselle sopimuskaudelle. Lisäksi hankintaan sisältyy kaksi (2) yhden (1) vuoden pituista optiokautta (1v + 1v). Optioissa on kyse hankintayksikön oikeudesta, ei velvollisuudesta.
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvo
II.1.6)Osia koskevat tiedot
Tämä sopimus on jaettu osiin: kyllä
Tarjoukset voivat koskea kaikkia osia
Hankintaviranomainen varaa oikeuden tehdä sopimuksia, joissa yhdistetään seuraavat osat tai osien ryhmät:
Mikäli palveluntuottaja tulee valituksi useammalle kuin yhdelle osa-alueelle, osiot voidaan yhdistää yhteen sopimukseen.
II.2)Kuvaus
II.2.1)Nimi:
HUS: Vantaan alue
Osa nro: 1
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
Lymfaterapia sisältää kokonaisvaltaisen laadukkaan manuaalisen lymfaterapian. Palveluntuottajasta riippuen lymfaterapia voi sisältää manuaalisen lymfaterapian lisäksi faskiakäsittelyä ja/tai konehoitoa esim. LPG, LymfaTouch, Lympha Press ja VentiPress. Kokonaisvaltainen lymfaterapia sisältää myös itsehoito-ohjausta esim. ihonhoito- ja jumppa-ohjeita sekä kompressiosidonnan jokaisella hoitokerralla. Lisäksi lymfaterapiaan voi sisältyä hoitosuunnitelman mukaisesti potilaan ihon rasvaus tai lääkerasvaus ennen kompressiosidonnan toteutusta.
Tarjoajan toimipisteen on sijaittava Vantaan alueella. Kyseiselle alueelle valitaan enintään 10 palveluntuottajaa.
Tarkempi kuvaus hankittavien lymfaterapiapalvelujen sisällöstä on tarjouspyynnön liitteessä 1 Hankinnan kohteen kuvaus.
HUS: Keravan alue
Osa nro: 2
Tarjoajan toimipisteen on sijaittava Keravalla. Alueelle valitaan enintään 10 palveluntuottajaa.
HUS: Porvoon alue
Osa nro: 3
Tarjoajan toimipisteen tulee sijaita Porvoossa.
Alueelle valitaan enintään 6 palveluntuottajaa.
HUS: Pornaisten ja Sipoon alueet
Osa nro: 4
Palveluntuottajan toimipisteen tulee sijaita Pornaisten tai Sipoon alueella. Tälle osa-alueelle valitaan enintään 4 palveluntuottajaa.
HUSin alueen ulkopuoliset toimijat
Osa nro: 6
Tässä osa-alueessa hankintaan HUSin alueen ulkopuolella sijaitsevien palveluntuottajien lymfaterapiapalveluita. Palveluntuottajan toimipisteen on sijaittava jonkin HUSin alueen kunnan naapurikunnassa.
HUS voi tilata lymfaterapiapalvelun potilaalleen HUS:n alueen kuntien ulkopuolelta, jos se on potilaan tilanne huomioiden helpompaa ja tarkoituksenmukaisempaa kuin potilaan kotikunnan palveluntuottajalta tilaaminen esimerkiksi lyhyemmän välimatkan takia. Palveluntuottajalla on myös oltava valmius tehdä kotikäyntejä HUS:in alueen potilaiden luokse.
HUSin alueen ulkopuolisista tarjoajista valitaan enintään 15 palveluntuottajaa.
HUS: Askolan, Loviisan ja Lapinjärven alueet
Osa nro: 5
Palveluntuottajan toimipaikan tulee sijaita Askolan, Loviisan tai Lapinjärven alueella. Tälle osa-alueelle valitaan enintään 10 palveluntuottajaa.