Bygge og anlæg - 534274-2021
Danmark-København: Bygge-anlægsarbejde: broer
2021/S 204-534274
Bekendtgørelse om indgåede kontrakter – forsyningsvirksomhed
Resultat af udbudsproceduren
Bygge- og anlægsarbejder
Retsgrundlag:
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
NA0044-BP1b - NA0044 Forberendende arbejder for elektrificering Aarhus-Lindholm, Bropakke 1b
Sagsnr.: NA0044-BP1b
II.1.2)Hoved-CPV-kode
45221110 Bygge-anlægsarbejde: broer
II.1.4)Kort beskrivelse:
Kontrakten er en samlet hovedentreprise for alle arbejder til projektets gennemførelse. Projektet er et led i de forberedende arbejder for Banedanmarks Elektrificeringsprogram og omfatter i hovedtræk fjernelse af 5 eksisterende vejbroer og etablering af 5 nye vejbroer over jernbanen på strækningen Aarhus-Aalborg. Etablering af vejbroerne Selkærvej (bro 20916, option) i Aarhus kommune, Kollerupvej (bro 20948), Hadstenvej 8 (bro 20962) og Vesteralle (bro 20969) i Favrskov kommune, og Råkildevej (bro 21148, option) i Aalborg kommune.
II.1.6)Oplysninger om delkontrakter
Kontrakten er opdelt i delkontrakter: ja
II.2)Beskrivelse
II.2.1)Betegnelse:
NA0044-BP1b - NA0044 Forberedende arbejder for elektrificering Aarhus-Lindholm, Bropakke 1b
Delkontraktnr.: 1
II.2.2)Supplerende CPV-kode(r)
45221111 Anlægsarbejde: veje
45221112 Anlægsarbejde: jernbanebroer
45234100 Byggearbejder i forbindelse med jernbaner
II.2.4)Beskrivelse af udbuddet: