Ne bucurăm să vă anunțăm că veți putea utiliza noua versiune a portalului TED începând cu 29.1.2024 (dată orientativă, care rămâne de confirmat). Citiți-ne articolul pentru a afla care sunt îmbunătățirile și noile funcționalități și ce înseamnă acestea pentru utilizatori!
Există unele erori care afectează modul în care sunt afișate anunțurile din formularele electronice. Încercăm să rezolvăm problema. Între timp, vă rugăm să consultați pagina noastră dedicată pentru mai multe informații și îndrumări.
Au început înscrierile la cel de-al 4-lea atelier cu reutilizatorii TED, care va avea loc la 14 decembrie 2023.
Servicii - 534725-2023
România-Ghimbav: Servicii de reparare şi întreţinere
2023/S 170-534725
Anunț de participare – utilități
II.1)Obiectul achiziţiei
II.1.1)Titlu:
Servicii de de mentenanță preventivă și exploatare pentru instalațiile mecanice HVAC, sanitare, electrice, de balizaj, de curenți slabi și de securitate, lifturi și scară rulanta din cadrul Aeroportului Internațional Brașov Ghimbav
Număr de referinţă: 41940179_2023_PAAPD1431747
II.1.2)Cod CPV principal
50000000 Servicii de reparare şi întreţinere
II.1.4)Descriere succintă:
Obiectul acordului-cadru îl constituie prestarea de servicii de mentenanță preventivă și exploatare pentru instalațiile mecanice, HVAC, sanitare, electrice, de balizaj, de curenți slabi și de securitate, lifturi și scară rulantă din cadrul Aeroportului Internațional Brașov Ghimbav, așa cum sunt ele definite în cadrul documentației de atribuire.
Având în vedere caracteristicile, condițiile și cerințele generale pentru asigurarea desfășurării activității pe aeroport, atât cea operațională cât și cea administrativă, în condiții de siguranță și securitate, prevăzute în cadrul reglementărilor aeronautice naționale și internaționale aplicabile, este necesară funcționarea tuturor instalațiilor și sistemele mecanice, HVAC, sanitare, electrice, de balizaj, de curenți slabi și de securitate, lifturi și scară rulantă, în parametri optimi. Pentru funcționarea acestora în parametri optimi, este necesară efectuarea mentenanței în conformitate cu prevederile procedurilor si instrucțiunilor de aviație civilă aplicabile, a manualelor/fișelor tehnice și recomandărilor producătorilor, atât a mentenanței preventive, cât și a exploatării.
Prestatorul se angajează să răspundă oricăror norme, normative, directive și instrucțiuni adoptate pe perioada de derulare a contractului de către Achizitor, la nivel de ramură sau la nivel național relevante pentru activitatea de mentenanță preventivă și exploatare pentru acest tip de obiectiv.
Descrierea serviciilor este disponibilă în secţiunea Caietul de sarcini din cadrul documentaţiei de atribuire.
*Notă:
Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor este de: 19 zile.
Entitatea contractantă va răspunde în mod clar, complet și fără ambiguități tuturor solicitărilor de clarificări prin publicarea răspunsului consolidat în Secțiunea „Listă clarificări, notificări și decizii" aferentă anunțului de participare, cu 11 zile înainte de termenul limită stabilit în anunțul de participare simplificat pentru depunerea ofertelor, stabilit în Secțiunea IV.2.2. „Termen limită pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare” din anunțul de participare, cu condiția transmiterii solicitării de clarificări în timp util.
II.1.5)Valoarea totală estimată
Valoare fără TVA: 9 000 000.00 RON
II.1.6)Informații privind loturile
Contractul este împărțit în loturi: nu
II.2)Descriere
II.2.2)Cod(uri) CPV suplimentar(e)
50312100 Repararea şi întreţinerea unităţilor centrale de procesare
50312300 Repararea şi întreţinerea echipamentului de reţea de date
50324200 Servicii de întreţinere preventivă
50411000 Servicii de reparare şi de întreţinere a aparatelor de măsurare
50413000 Servicii de reparare şi de întreţinere a aparatelor de control
50500000 Servicii de reparare şi de întreţinere a pompelor, a vanelor, a robinetelor, a containerelor de metal şi a maşinilor
50532400 Servicii de reparare şi de întreţinere a echipamentului de distribuţie electrică
50610000 Servicii de reparare şi de întreţinere a echipamentului de securitate
50710000 Servicii de reparare şi de întreţinere a instalaţiilor electrice şi mecanice de construcţii
50720000 Servicii de reparare şi de întreţinere a încălzirii centrale
79993100 Servicii de gestionare a instalaţiilor
II.2.4)Descrierea achiziţiei publice:
Conform specificatiilor cuprinse în secțiunea Caiet de Sarcini din cadrul prezentei Documentatii de atribuire.