A Budapest Déli Városkapu Fejlesztési Program keretében megvalósítandó fejlesztések hiánypótló beruházásokat indítanak el Észak-Csepel és Dél-Pest jelenleg elhanyagolt részein.
A Program elemei közé tartozik az atlétikai aréna, amely központja lesz a magyar atlétikának, otthont ad hazai és nemzetközi versenynek, lakossági sportolásnak. Az egészségmegőrző, egészségtudatos városfejlesztés figyelembe vételével a „zöld megoldások”, parkfejlesztés, a Duna-part rendbe tételével pedig a folyó és a város kapcsolata és élhetővé válik.
Az aréna tetején egyedülálló, 25 méter széles és több mint 400 méter hosszú, dunai panorámás futó- és görkorcsolyapálya várja majd a látogatókat. Az összesen 15 ezer négyzetméteres, új szabadidős részen street workout pálya is helyet kap majd.
Az arénát, a panoráma-futópályát és a körülötte lévő, csaknem 10 hektáros városi parkot a sportolók és a lakosság egyaránt használhatja majd, így jelentős szerepet kap az egészségmegőrzésben. Az egykori barnaövezet helyén kialakított egészséges környezet jelentősen növeli a környéken élők életminőségét, gyarapítja Budapest szabadidő eltöltésére és sportolásra alkalmas zöldfelületeit.
Az aréna tervezett helyén évtizedeken keresztül környezetkárosító gyárak és ipari létesítmények üzemeltek. A Duna-parton egy erősen környezetkárosító betongyár működött, a cementtel erősen szennyezett ipari víz a Dunába folyt, a folyamatos teherforgalom szinte állandóan porfellegbe borította a környéket. A gyár mellett lévő raktártelepen gépeket, működésképtelen roncsautókat tároltak, a kifolyó olaj és a szennyezések a lefolyókba kerültek.
Az atlétikai aréna megépítésével megszűnik a környezetkárosítás, a terület ismét az embereké lesz, rendezett és közvetlen kapcsolattal a Duna-parthoz.
Kivitelezési szerződés a Budapesti Atlétikai Aréna létesítésének elősegítése érdekében a meglévő, elhanyagolt állapotú épületek (nem bontási engedélyköteles) bontási munkáinak tárgyában.
A leendő Budapesti Atlétikai Aréna és kapcsolódó létesítmények építési beruházás területén található lepusztult épületek, építmények, műtárgyak és közművek bontásra kerülnek. A 40 darab bontandó épületre (alapjaival együtt) és épületrészekre vonatkozó alapadatok:
— összes bruttó szintterület: 14 661 m2
— épületek és épületrészek magassága 3,10-13,05 m között változik
— épületek és épületrészek térfogata összesen 112 286 légm3
Bontandók továbbá a területen lévő utak (kivéve a területen való közlekedést biztosítók), a már lebontott épületek alaplemezei, alapjai, valamint a területen lévő műtárgyak és egyéb építmények. A munkálatok során el kell végezni a közművek bontását, esetleges kiváltásait. A bontandó épületek tartalmaznak 2 db bontandó személyfelvonót, amelynek megszüntetése szintén Vállalkozó feladatát képezi.
A bontandó épületek szerkezetüket tekintve különbözőek:
— hosszfőfalas,
— vasbeton pillérvázas,
— acél könnyűszerkezetes.
A bontási munkálatok részét képezi a használaton kívüli termálkút tömedékelése és az uszodagépészet elbontása.
Meglévő, megmaradó műtárgy a területen található az FCSM Ferencvárosi szivattyútelepét és a Budapesti Központi Szennyvíztisztító Telepet összekötő nyomott szennyvíz-vezetékpár bukóaknája, melynek folyamatos megközelíthetőségét a bontási munkák során biztosítani kell. Gondoskodni kell továbbá a Ferencvárosi szivattyútelep kiömlőinek, valamint az árvízvédelmi feladatok elvégzéséhez szükséges területek hozzáférhetőségéről is. A Kvassay Zsilip és a VITUKI toronyház közműellátását folyamatosan biztosítani kell a bontási munkák alatt.
A teljes bontási területen (147 473 m2) régészeti felügyelet biztosítása, valamint lőszermentesítés szükséges.
A korábbi használatból visszamaradt veszélyes hulladékok (kb. 1 500 m3) felmérése és biztonságos kezelése Vállalkozói feladat. A hulladékokat a BREEAM dokumentációban rögzített feltételek szerint kell kezelni.