Järjestelmässä on tällä hetkellä vika, joka vaikuttaa eForms-ilmoituksissa oleviin URL-osoitteisiin. Vika pyritään korjaamaan mahdollisimman pian. Pilkun (tai muun erikoismerkin) poistaminen URL-osoitteen lopusta voi myös auttaa. Pahoittelemme häiriötä.
Palvelut - 544075-2022
Suomi-Turku: Tietotekniset palvelut: neuvonta, ohjelmistojen kehittäminen, Internet ja tuki
2022/S 192-544075
Hankintailmoitus
Palvelut
Oikeusperusta:
II.1)Hankinnan laajuus
II.1.1)Nimi:
IT kehittämisen ja ylläpidon palvelut ajalle 1.11.2022 (tavoite) - 30.10.2026
Viitenumero: 6553-2021
II.1.2)Pääasiallinen CPV-koodi
72000000 Tietotekniset palvelut: neuvonta, ohjelmistojen kehittäminen, Internet ja tuki
II.1.4)Lyhyt kuvaus:
Tämän dynaamisen hankintajärjestelmän (DPS) kohteena on IT kehittämisen ja ylläpidon palvelut Turun kaupungin asiakkaille. DPS:n kohde on kuvattu tarkemmin osallistumispyynnössä ja sen liitteissä, erityisesti liitteessä "Dynaamisen hankintajärjestelmän kohde".
Tilaaja täsmentää ja kuvaa hankintatarpeensa tarkemmin dynaamisen hankintajärjestelmän sisäisen kilpailutuksen tarjouspyynnöissään. DPS:ään voi jättää osallistumishakemuksia koko sen keston ajan. Kaikki hakijoille asetetut soveltuvuusvaatimukset täyttävät hakijat hyväksytään osallistumaan DPS:ssään. Hankinnat tehdään DPS:n sisällä erillisillä tarjouspyynnöillä.
II.1.5)Arvioitu kokonaisarvo
Arvo ilman alv:tä: 10 000 000.00 EUR
II.1.6)Osia koskevat tiedot
Tämä sopimus on jaettu osiin: ei
II.2)Kuvaus
II.2.2)CPV-lisäkoodi(t)
48000000 Ohjelmatuotteet ja tietojärjestelmät
72200000 Ohjelmointi ja siihen liittyvät neuvontapalvelut
72400000 Internet-palvelut
72800000 Tietojärjestelmän auditointi- ja testauspalvelut
72210000 Valmisohjelmien ohjelmointipalvelut
72220000 Järjestelmiä ja tekniikkaa koskevat konsulttipalvelut
72230000 Asiakaskohtaisten ohjelmistojen kehittämispalvelut
72240000 Järjestelmäanalyysi- ja ohjelmointipalvelut
72254000 Ohjelmistojen testaus
72260000 Ohjelmistoihin liittyvät palvelut
72900000 Tietokonejärjestelmän varmistus- ja luettelomuunnospalvelut
72212730 Tietoturvaohjelmistojen kehittämispalvelut
72212732 Tietosuojausohjelmistojen kehittämispalvelut
30211300 Atk-järjestelmäjalustat
72224100 Järjestelmän toteutuksen suunnittelupalvelut
72241000 Järjestelmäsuunnittelun tavoitemäärittely
72514300 Tietojärjestelmien ylläpitoon liittyvät tietokeskuspalvelut
II.2.4)Kuvaus hankinnasta:
DPS:n kohteena on IT-asiantuntijatyö.
Dynaamisen hankintajärjestelmän kohteeseen kuuluvat seuraavat palvelut:
1) IT kehittämisen ja ylläpidon palvelut sekä lisenssit
2) IT-omaisuuden hallinta
3) Tietoturva ja tietosuoja
4) Määrittely ja jatkuvuussuunnittelu
5) Sovellus- ja ohjelmistokehitys ja ylläpito
6) Alustapalvelut ja lisenssit
7) Toteutuksen arkkitehtuuri
DPS:n keston aikana kaikki kiinnostuneet ehdokkaat voivat tehdä siihen osallistumishakemuksen.
Turun kaupungin asiantuntijat toteuttavat hankinnat DPS:ään hyväksyttyjen ehdokkaiden kesken DPS:n sisäisillä kilpailutuksilla, jotka voivat ajoittua DPS:n koko hankintavaiheen ajalle. DPS:n hankintavaihe alkaa perustamisvaiheen jälkeen arviolta 15.11.2022 ja päättyy DPS:n voimassaoloajan päättyessä.