Bekendtgørelse om ændringer eller supplerende oplysninger
Retsgrundlag:
Direktiv 2014/24/EU
II.1)Udbuddets omfang
II.1.1)Betegnelse:
Indgåelse af flere rammeaftaler vedrørende oversættelse af juridiske tekster fra bestemte af Den Europæiske Unions officielle sprog til dansk.
II.1.2)Hoved-CPV-kode79530000 Oversættelse
II.1.4)Kort beskrivelse:
Aftalen omfatter 7 delaftaler (jf. punkt II.2). Der er tale om løbende udbud for alle delaftaler, så nye anmodninger om deltagelse kan indgives på ethvert tidspunkt under gennemførelsen af udbuddet. Rammeaftalerne tildeles pr. delaftale. Rammeaftalerne løber 1 år og forlænges automatisk, i givet fald for 4 yderligere 1-årige perioder. Det maksimale antal rammeaftaler, som kan indgås for hver delaftale, er angivet. Der vil blive udarbejdet en liste over indplaceringen af kontrahenterne på grundlag af tildelingskriterierne. Listen bestemmer, i hvilken rækkefølge kontrahenterne, under hensyntagen til deres produktionskapacitet og eventuelle specialeområder, som udgangspunkt vil blive kontaktet med henblik på tildeling af opgaver. Indplaceringen vil løbende blive taget op til revision, således at den afspejler den faktiske kvalitet af de udførte ydelser. I løbet af kontraktens løbetid kan indplaceringen ændres som følge af indgåelsen af nye rammeaftaler eller opsigelsen af eksisterende rammeaftaler.