Βέλγιο-Βρυξέλλες: Υπηρεσίες υποστήριξης για την αποψίλωση, τον κανονισμό της ΕΕ για την ξυλεία και τον κανονισμό FLEGT (επιβολή της δασικής νομοθεσίας, διακυβέρνηση και εμπόριο)
2020/S 223-547635
Νομική βάση:
Κανονισμός (ΕΕ, Ευρατόμ) αριθ. 2018/1046
II.1)Εύρος της σύμβασης
II.1.1)Τίτλος:
Υπηρεσίες υποστήριξης για την αποψίλωση, τον κανονισμό της ΕΕ για την ξυλεία και τον κανονισμό FLEGT (επιβολή της δασικής νομοθεσίας, διακυβέρνηση και εμπόριο)
Αριθμός αναφοράς: ENV/2020/OP/0039
II.1.2)Κωδικός κύριου λεξιλογίου CPV90700000 Περιβαλλοντικές υπηρεσίες
II.1.4)Σύντομη περιγραφή:
Οι στόχοι της σύμβασης είναι οι εξής:
1) παροχή υποστήριξης στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή και στα κράτη μέλη της ΕΕ για την εφαρμογή της ανακοίνωσης της ΕΕ για την «Ενίσχυση της δράσης της ΕΕ για την προστασία και την αποκατάσταση των παγκόσμιων δασών» («Ανακοίνωση για την αποψίλωση των δασών»)· και
2) παροχή υποστήριξης στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή και στα κράτη μέλη της ΕΕ για την εφαρμογή και επιβολή του κανονισμού για την ξυλεία της ΕΕ και του κανονισμού για την επιβολή της δασικής νομοθεσίας, τη διακυβέρνηση και το εμπόριο (FLEGT - Forest Law Enforcement, Governance and Trade).
II.1.5)Εκτιμώμενη συνολική αξίαΑξία χωρίς ΦΠΑ: 1 800 000.00 EUR
II.1.6)Πληροφορίες σχετικά με τα τμήματαΗ παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε τμήματα: όχι
II.2)Περιγραφή
II.2.2)Επιπλέον κωδικός(-οί) CPV90700000 Περιβαλλοντικές υπηρεσίες
II.2.4)Περιγραφή της σύμβασης:
Υπηρεσίες υποστήριξης για την αποψίλωση, τον κανονισμό της ΕΕ για την ξυλεία και τον κανονισμό FLEGT.
Teisinis pagrindas:
Reglamentas (ES, Euratomas) Nr. 2018/1046
I dalis: Perkančioji organizacija
II.1)Pirkimo apimtis
II.1.1)Pavadinimas:
Paramos paslaugos miškų kirtimo, ES Medienos reglamento ir FLEGT reglamento klausimais
Nuorodos numeris: ENV/2020/OP/0039
II.1.2)Pagrindinis BVPŽ kodas90700000 Aplinkosauginės paslaugos
II.1.4)Trumpas aprašymas:
Šios sutarties tikslas:
1) teikti paramą Europos Komisijai ir ES valstybėms narėms įgyvendinant ES komunikatą dėl „ES veiksmų stiprinimo siekiant apsaugoti ir atkurti pasaulio miškus“ („Komunikatas dėl miškų kirtimo“); ir
2) teikti paramą Europos Komisijai ir ES valstybėms narėms įgyvendinant ir vykdant ES Medienos produktų reglamentą ir Miškų teisės aktų vykdymo, miškų valdymo ir prekybos mediena reglamentą (FLEGT).
II.1.5)Numatoma bendra vertėVertė be PVM: 1 800 000.00 EUR
II.1.6)Informacija apie pirkimo dalisŠi sutartis suskaidyta į pirkimo dalis: ne
II.2)Aprašymas
II.2.2)Kitas (-i) šio pirkimo BVPŽ kodas (-ai)90700000 Aplinkosauginės paslaugos
II.2.4)Pirkimo aprašymas:
Paramos paslaugos miškų kirtimo, ES Medienos reglamento ir FLEGT reglamento klausimais.