С удоволствие съобщаваме, че новата версия на портала TED ще започне да функционира на 29.01.2024 г. (датата е ориентировъчна - очаква се потвърждение!) Искате ли да научите за новите функции, подобренията и въздействието върху потребителите? Вижте нашата статия и научете повече за основните промени и нови функции.
There are some bugs affecting the way eForms notices are displayed. We are working on solving the problem. In the meanwhile, please check our dedicated page for more information and guidance.
Можете да се регистрирате за нашия 4-и семинар с повторни ползватели на данни от TED, който ще се проведе на 14 декември 2023 г.
Услуги - 552117-2018
Бeлгия-Брюксел: Охлаждане с възобновяема енергия съгласно преразгледаната Директива за енергията от възобновяеми източници
2018/S 242-552117
Обявление за поръчка
II.1)Обхват на обществената поръчка
II.1.1)Наименование:
Охлаждане с възобновяема енергия съгласно преразгледаната Директива за енергията от възобновяеми източници
Референтен номер: ENER/C1/2018-493
II.1.2)Основен CPV код
73210000 Консултантски услуги, свързани с научни изследвания
II.1.4)Кратко описание:
Чрез проучването ще трябва да се оценят икономическото, социалното и екологичното въздействие на предлаганата дефиниция за охлаждане с възобновяема енергия и методологиите за изчисляване на количествата възобновяема енергия и дяловете от охлаждане. В този контекст, ще трябва специално да се анализират въздействието на базовото равнище на дяловете на възобновяемата енергия през 2020 г.; очакваният принос към целта на ЕС за 2030 г. по отношение на възобновяемата енергия и приносът към националните дялове на възобновяемата енергия съгласно новия регламент на ЕС за управление и преразгледаната Директива за енергията от възобновяеми източници.
II.1.5)Прогнозна обща стойност
Стойност, без да се включва ДДС: 400 000.00 EUR
II.1.6)Информация относно обособените позиции
Настоящата поръчка е разделена на обособени позиции: не
II.2)Описание
II.2.4)Описание на обществената поръчка:
Целта на проучването ще бъде да се:
— разгледат технологиите за охлаждане и тенденции за тяхното технологично развитие;
— установи текущото търсене на охлаждане и как то ще се развие до 2030 г. и след това поне до 2050 г.;
— разгледат и представят възможни технологии за охлаждане с възобновяема енергия и тенденциите за тяхното технологично развитие;
— прегледа подробно до каква степен термопомпите и централната мрежа за оглаждане могат да осигурят охлаждане с възобновяема енергия;
— изготвят варианти за дефиниране на понятието „охлаждане с възобновяема енергия“, което да е съвместимо с преразгледаната Директива за енергията от възобновяеми източници, и варианти за възможните методологии за изчисляване на дяловете на възобновяемата енергия;
— оценят икономическото, социалното и екологично въздействие, разходите и ползите от възможните дефиниции за охлаждане с възобновяема енергия и свързаните методологии за изчисляване и изготвяне на статистически доклади на базата на количествен и качествен анализ;
— предостави обоснована препоръка за избор на подходяща дефиниция за охлаждане с възобновяема енергия и методологии за изчисление въз основа на техническа пригодност, правните изисквания съгласно Директивата за енергията от възобновяеми източници, количественото и качествено сравнение на въздействията, разходите и ползите от вариантите;
— предоставят уравненията за изчисляване за препоръчваните методологии;
— предоставят препоръки по отношение на това как да се използват статистически доклади за охлаждане с възобновяема енергия, като се вземе предвид статистическата рамка на ЕС за енергетиката;
— осигури съгласуваност с Директивата относно енергийните характеристики на сградите, рамката на ЕС за екопроектиране и Регламента относно флуорсъдържащте парникови газове и да се предостави анализ на връзката с тези актове;
— помогне изпълнението на преразгледаната Директива за енергията от възобновяеми източници, в частност по отношение на постигането на целта на ЕС за 2030 г. (член 3), изчисляването на дяловете на възобновяемата енергия (член 7), разпоредбите, свързани с отоплението и охлаждането (член 23) и централната мрежа за отопление и охлаждане (член 24).
Storitve - 552117-2018
Belgija-Bruselj: Hlajenje z obnovljivimi viri energije v skladu s spremenjeno direktivo o energiji iz obnovljivih virov
Obvestilo o naročilu
Storitve
Pravna podlaga:
Direktiva 2014/24/EU
II.1)Obseg naročila
II.1.1)Naslov:
Hlajenje z obnovljivimi viri energije v skladu s spremenjeno direktivo o energiji iz obnovljivih virov
Referenčna številka dokumenta: ENER/C1/2018-493
II.1.2)Glavna koda CPV
73210000 Storitve svetovanja na področju raziskav
II.1.4)Kratek opis:
V okviru študije je treba oceniti ekonomske, socialne in okoljske vplive predlagane opredelitve hlajenja z obnovljivimi viri energije in metod izračuna količin in deleža energije iz obnovljivih virov na področju hlajenja. V tem kontekstu bo treba v študiji zlasti analizirati vpliv na izhodiščno zasnovo deležev energije iz obnovljivih virov leta 2020, pričakovani prispevek k cilju glede obnovljivih virov do leta 2030 in prispevek k nacionalnim deležem energije iz obnovljivih virov v skladu z novo uredbo EU o upravljanju in spremenjeno direktivo o energiji iz obnovljivih virov.
II.1.5)Ocenjena skupna vrednost
Vrednost brez DDV: 400 000.00 EUR
II.1.6)Informacije o sklopih
Naročilo je razdeljeno na sklope: ne
II.2)Opis
II.2.4)Opis javnega naročila:
Cilji študije so:
— pregledati hladilne tehnologije in trende njihovega tehnološkega razvoja,
— opredeliti trenutno povpraševanje po hlajenju in določiti, kako se bo to povpraševanje spreminjalo do leta 2030 in po njem, in sicer vsaj do leta 2050,
— pregledati in predstaviti potencialne tehnologije hlajenja z obnovljivimi viri energije in njihov tehnološki razvoj,
— podrobno proučiti, do kolikšne mere lahko hlajenje z obnovljivimi viri energije zagotovijo toplotne črpalke in daljinsko hlajenje,
— oblikovati potencialne opredelitve hlajenja z obnovljivimi viri energije, ki so v skladu s spremenjeno direktivo o energiji iz obnovljivih virov, in potencialne metode izračuna deležev energije iz obnovljivih virov,
— oceniti ekonomske, socialne in okoljske vplive ter stroške in koristi potencialnih opredelitev hlajenja z obnovljivimi viri energije ter povezanih metod izračuna in statističnega poročanja na podlagi kvantitativne in kvalitativne analize,
— zagotoviti utemeljena priporočila glede izbora ustrezne opredelitve hlajenja z obnovljivimi viri energije in metod izračuna na podlagi tehnične ustreznosti, pravnih zahtev iz direktive o energiji iz obnovljivih virov, kvantitativne in kvalitativne primerjave vplivov ter stroškov in koristi zadevnih opcij,
— zagotoviti računske enačbe, povezane s priporočenimi metodologijami,
— zagotoviti priporočila glede načina izvedbe statističnega poročanja o hlajenju z obnovljivimi viri energije, ob upoštevanju okvira EU za statistiko energetike,
— zagotoviti skladnost in opredeliti povezave z direktivo o energetski učinkovitosti stavb, okvirom EU za okoljsko primerno zasnovo in uredbo o fluoriranih toplogrednih plinih,
— podpreti izvedbo spremenjene direktive o energiji iz obnovljivih virov, zlasti v zvezi z doseganjem cilja EU do leta 2030 (člen 3), izračunom deležev energije iz obnovljivih virov (člen 7), določbami o ogrevanju in hlajenju (člen 23) ter daljinskim ogrevanjem in hlajenjem (člen 24).