Meddelande om upphandling
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1)Upphandlingens omfattning
II.1.1)Benämning på upphandlingen:
Bilpool Linköpings kommun
Referensnummer: Ks26 2023-25
II.1.2)Huvudsaklig CPV-kod34110000 Personbilar
II.1.4)Kort beskrivning:
Upphandlingen avser ett helhetskoncept med en öppen bilpool med sikte på fossilfritt bränsle till Linköpings kommun, det vill säga tillgång till bilar, bokningssystem, administration, service, drift samt underhåll av bilpool. Med öppen bilpool menas att bilarna ska vara tillgängliga för allmänheten och externa företag.
Upphandlingen omfattas även av optioner om hel- och halvsluten bilpool.
II.1.5)Uppskattat totalt värdeVärde exkl. moms: 5 000 000.00 SEK
II.1.6)Information om delarKontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2)Beskrivning
II.2.2)Ytterligare CPV-kod(er)34110000 Personbilar
42961300 Hyrningssystem för fordon
II.2.4)Beskrivning av upphandlingen:
Se upphandlingsdokumenten för mer information.